Blog Bir Fikrim Var: Uzaktan Kontrollü İş Makineleri

Bir Fikrim Var: Uzaktan Kontrollü İş Makineleri

1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Ahmet Yusuf Tekdemir. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Makineler hayatımın merkezi konumundadır ve alanımla ilgili bilimsel anlamda kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Hedefim, gelişen teknolojiyi yakalamak ve ilerlemesinde katkıda bulunmak; Mühendisliğe, bilime, ülkemize ve dünyaya faydalı bir birey olmaktır.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projem iş makineleri ile yaşanan kazaları ve çalışanların ölümünü en aza indirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. İş makinelerini yakından görme, deneyimleme ve inceleme şansı bulduğumdan dolayı böyle bir fikir ortaya çıkmıştır.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Daha önce bilgisayar oyunları ve eğlence amaclı kullanılan bir simülasyon konsolu tasarladım ve bir modelini yaptım. Gün geçtikçe sayıları artan simulasyon konsollarını gerekli donanım ve yazılım ile besleyerek iş makinelerini uzaktan kontrol edilmesi sağlanabilir ve herhangi bir kaza anında can kaybı yaşanması önlenebilir. Proje gerçekleşirse operatör bir simulasyon odasına girercesine kamera desteği ile makinenin kontrolünü yine analog eksenel değer veren donanımlar ile sağlayabilecektir.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Yol, tunel, yapı inşaatı gibi sektörlerde kullanılan iş makinelerinin kazası olasılığında operatörlerin can kaybını önleyecek bir proje olduğuna ve günümüz teknolojisinde yapılabileceğini düşünmekteyim.

5)      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Proje gerçekleştiriğinde operatör can güvenliği sağlandığı için iş yapılan bölgede daha riskli konumlarda da makineler uzaktan çalıştırılabilecek işlerin hızlanacağını ve daha sistematik hale geleceğini düşünüyorum.

6)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Projenin insanlığa faydalı olduğunu düşündüğüm için bana veya başka bir bireye bu projeyi gerçekleştirmek amaçlı yatırım yapılmasının doğru olduğu kanaatindeyim.

7) Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz? Henüz Haziran ayında yeni mezun olmuş olacağım ve 5 yıl içinde gereken desteği veya sermayeyi alabilirsem bu proje iş makineleri alanında bir dönüşüme gidecektir.

8) Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Benim çocukluğum kepçelerde, ekskavatörlerde, kamyonlarda geçti. Makinelere olan ilgim de o dönemde başladı. Her türlü iş makinesini de bizzat kullandım ve işin gerçek boyutunu tecrübe etmiş oldum. Bahsettiğim proje, yapmak istediklerimin arasında sadece bir tanesidir ve günümüz teknolojisinde yapılabilecek bir sistemdir. Mühendislik okuyup aynı zamanda işin içinde bulunabilme şansına sahip olduğum için bu eksikliği gördüm ve fikrimi ortaya koymak istedim. Fikrimin insanlığa fayda sağlamasını umar, saygılarımı sunarım.

İletişim Bilgileri

yusuftek69@gmail.com 

tekdemira@itu.edu.tr