Blog Bir Fikrim Var: VAHA VR

Bir Fikrim Var: VAHA VR

1) Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Ekrem, 17 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bilime ve teknolojiye fazlaca merakım oldu. Daha önce oyun geliştirmeden siber güvenliğe, yapay zekadan model roketçiliğe kadar birçok alanda çalışmalarım oldu.

2) Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projenin ortaya çıkış hikayesi benim sanal gerçeklik gözlüklerini incelemem ile başladı. Çoğu VR konsolun ülkemiz şartlarında, hatta yurtdışı şartlarında bile çok pahalı olduğunu farkettim ve “Biz neden yapamayalım?” diye düşündüm. Maliyeti düşürmeye çalışırken aklıma Game Streaming Teknolojisi geldi ve proje şekillenmiş oldu.

3) Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

VAHA Game Streaming destekli bir VR oyun konsolu projesidir. VAHA diğer örneklerden farklı olarak donanım ihtiyacı duymaz ve bu sayede maliyet düşürülmüş olur. VAHA direkt olarak WiFi bağlantısı ile, Game Streaming aplikasyonları ile çalışacaktır. Diğer örneklerde olduğu gibi Controller barındıracaktır. VAHA, diğer tüm VR konsolların çalıştırdığı bütün oyunları rahatlıkla çalıştıracaktır. Ayrıca VAHA monitöre, klavyeye ve fareye bağlanılarak oyun konsolu gibi kullanılabilir ve bütün PC oyunlarını da açabilir.

4) Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Ülkemizde teknolojik ürünlerin fiyatı yüksek, bu sebepten dolayı VAHA oyun severler için iyi bir alternatif olabilir. VAHA hem uygun fiyatlı hem de yerli üretim bir oyun konsolu olma potansiyeli taşımaktadır.

5) Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Halihazırda bulunan VR konsolların fiyatlarına baktığımızda herkesin erişemeyeceği cihazlar olabildiklerini rahatlıkla görebiliriz. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada pahalı bir teknolojidir. VAHA bu hususta halkın tüm kesimlerine hitap eden, oyun oynamayı lüks kılmayan bir proje olacaktır. Ucuzluğu ile sektörde dikkat çekecek ve yeni projelere ilham kaynağı olacaktır.

6) Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Ben projeyi hayata geçirerek seri üretime geçirmek istiyorum. Çünkü artık neredeyse böyle bir ürün gerekli hale geldi. VAHA düşük maliyetlidir ve kolayca üretilebilir. Gerek hazır kartlar, gerek sıfırdan üretim anakartlar ile kolaylıkla çalışabilir, sistemi basittir. Eğer VAHA yatırım alabilirse ülkede çoğu oyuncu çok ucuz fiyatlara VR oyunları ve VR teknolojilerini deneyimleyebilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi rakiplerinden uygun fiyatlı olması ve yerli üretim olması onu daha çok temin edilen bir ürün haline getirecektir.

7) Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projenin ilk aşamasında seri üretim için yeterli yatırım toplanması gerekmektedir. Seri üretime geçildikten sonra ülkede VR oyun teknojilerinin çok büyük bir sıçrama yaşayacağını düşünüyorum çünkü çoğu kişi bu deneyimi yaşayamadı, VAHA ile uygun fiyatlara deneyimleyeceklerdir. 5 yıl sonra ise, bana göre zaten Game Streaming Teknolojisi artık tamamen yaygınlaşmış hatta hazır donanım satışlarını etkilemeye başlamış olacaktır. Bu sebepten dolayı trendde yer bulmuş olan VAHA, yeni versiyonları da eklenirse Türkiye ve Dünya'da en çok kullanınan VR konsollar arasına girebilir.

8) Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Gelişmekte olan bir ülkeyiz ve fikirlerimizin bu süreçte çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer imkanınız varsa gelecek gördüğünüz fikirlere ve kişilere yatırım yapmak bence mantıklı bir adım olacaktır. Eğer bir fikriniz varsa ise kimsenin engel olmasına izin vermeyin ve projenizi hayata geçirmek için çalışmalara bugün başlayın derim.

 

İletişim Bilgileri:

ekremmbo@hotmail.com

Twitter: ekrembygl

Instagram: b3yoglu