Blog Bir Fikrim Var: Yapay Zeka ile Oyuncu Tespiti

Bir Fikrim Var: Yapay Zeka ile Oyuncu Tespiti

1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

24 yaşındayım. Elektrik - Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Uzun süredir veri bilimi machine learning ve görüntü işleme konulayla ilgileniyorum.

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Uzun süredir, futbol ve futbolun verileriyle ilgileniyorum. İşin derinine indikçe bu alandaki eksikliği hissettim ve projem de bu şekilde doğmuş oldu.

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Yayıncı kuruluşun sunduğu yayın anlık olarak alınır. Makine öğrenmesi algoritmaları yardımıyla yayındaki oyuncular, top, hakemler ve sahanın konumu gibi bölümler tespit edilir. o an yayın ekranında olmayan oyuncuların konumu yine makine öğrenmesi algoritmaları yardımıyla analiz edilir ve tahmin yapılır. Son olarak topun hızı, oyuncuların koşu mesafesi, hızı pas ve şut sayısı, değişkenlerin başarı oranı gibi veriler tespit edilir ve bir apiye aktarılır.

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Futbola yapay zeka henüz yeni yeni geliyor ve bu alan tam olarak gelişmiş değil. Çoğu şirket veriler için fazladan insan çalıştırmak zorunda kalıyor.

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Elde ettiğimiz veriler hem sektördeki yoğun iş yükünü azaltacak hem de teknik heyetler, scout ekipleri, bahis şirketleri ve hatta son kullanıcı için anlamlı veriler oluşturacak.

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bunun yanı sıra FIFA’nın raporuna göre dünyadaki futbol kulüpleri, 2011 başından 2020 sonuna kadar 48,5 milyar dolarlık transfer harcaması yaptı. Yayın haklarına bakacak olursak da sadece İngiltere Premier Lig’in 2019-2022 yılları arasındaki yayın hakları için ödenen ücret 4 milyar 740 milyon Euro. Sektörde dönen para bu kadar fazlayken ve sistemde eksiklikler varken, projenin maddi açıdan yatırımcıya getirisi çok büyük olabilir.Bir 

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

5 yıl içerisinde gerekli yatırımlar yapılırsa projenin dünya çapında bir konuma geleceğini düşünüyorum. Çünkü sistem hala çok ilkel ve büyümemiz dünya ile birlikte olacak.