Blog Bir Fikrim Var: Yol Arkadaşım

Bir Fikrim Var: Yol Arkadaşım

 1.      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Ekin Mete Tahmilci, Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Okul dönemleri haricinde Ankara'da yaşıyorum. Daha önce İstanbul ve İzmir'de de yaşadım. Üniversite takımında basketbol oynadım, boks eğitimi aldım ve şu an vücut geliştirme ile ilgileniyorum. 10 parmak Q klavye kullanabiliyorum ve dakikada 110 kelimeye kadar yazabiliyorum. Yapay Zeka ve Mobil programlama üzerine kariyerimi kurmayı hedefliyorum.

 

2.      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Genel olarak bir yerden bir yere giderken veya seyahat ederken arkadaşlarımla konuşma ihtiyacı duyuyorum. Böylece zaman benim için daha hızlı geçiyor. Ancak herkesin meşgul olduğu zamanlarda insanlarla iletişim kurmak bir hayli zor oluyor. Fikrim buradan ortaya çıktı.

 

3.      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemin amacı, insanların seyahat ederken, kısa veya uzun bir mesafe yürürken, otobüs beklerken veya bu gibi başka süreçler esnasında uygulamayı kullanan rastgele biriyle sesli iletişim kurabilmesi. Mesela ben markete giderken veya tek başıma araçla şehirler arası yolculuk yaparken arkadaşlarımla veya başka insanlarla iletişim halinde olmak istiyorum. Uygulama bunu sağlayacak ara yüzünde bir buton olacak ve tıkladığımızda bizi o an uygulamada sesli arama yapan başka birine bağlayacak. VoIP üzerinden çalışacak bir uygulama.

 

4.      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

İnsanlar dış görünüşlerinden dolayı bazı platformlarda haksız duruma düşebiliyorlar. İlk olarak bunun önüne geçmek istiyorum. Sesli bir arama olacağı ve sizi herhangi birine bağlayacağı için ön yargılarımız olmadan o insanla muhabbet edebileceğiz. Belki bir iş bağlantısı kuracak, belki iyi bir dost edinebileceğiz. Aynı zamanda uzun yolda araç kullanan insanların dalma durumunu da engelleyebilir.

 

5.      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Proje insanların daha normal temeller üzerine ilişki kurmasını sağlayacak ve dış görünüşü tamamen bir etken olmaktan çıkaracaktır. Bu da bu sektörde bir gelişme olarak görülebilir bence.

 

6.      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Şu anda öğrenciyim, projeyi geliştirmek ve reklamını yapabilmek için yeterince fona sahip değilim.

 

7.      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Proje uzun süredir aklımda olan bir proje. Türkiye'de kullanımı artarsa global piyasalarda da belki rağbet görebilir diye düşünüyorum.