Bir Fikrim Var: Yük Bul

Bir Fikrim Var: Yük Bul

1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

 Merhaba ben Erdinç Solmaz, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yaşıyorum. Küçük yaşlardan bu yana çok üretken ve yeni teknolojiler konusunda kendini sürekli geliştiren biriyim.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Lojistik üzerine olan oynamış olduğum oyunlarda sistematiğin çok gelişmiş olduğunu gözlemledim ve günümüze nasıl aktarabileceğimizi düşündüm. Akabinde her gece uyumadan önce hayalini kurarak sistemi nasıl geliştirebilirim düşünceleriyle ortaya çıkmış bir fikir.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Türkiye lojistik bakımından çok iyi bir konumda ve ülkemizde çok sayıda ağır nakliye yapan tır ve kamyon şoförleri bulunmakta. Ancak şoförlerimiz yük bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Benim fikrim; bir mobil uygulama geliştirmek ve o uygulamayı tüm firmalara ve şoförlere kullandırmak. Bu mobil uygulamada firma ve şoför olarak iki faklı seçenek bulunacak. Firmaların ulaşabildiği yerde yükün bilgisi, yükün fiyatı, nereye teslim edileceği ve teslim edilecek yerin navigasyon bilgisi gibi bilgiler bulunacak. Yük arayan şoförlerimiz uygulamaya girdiklerinde bulundukları bölgede kendilerine en uygun ve en yakın yükü kolayca seçebilecekler. Uygulamada fiyat bilgisi de yer alacağı için firmalar arası rekabeti artıracak ve şoförlerin uygun yükü uygun fiyata bulması sağlanacak. Ayrıca uygulama sayesinde takograf bilgileri, faturalar ve vergiler çok daha kolay takip edilebilecek ve tüm firmalarda haksız kazançların önüne geçilmiş olacak.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Bu proje sayesinde çalışan şoförlerimizin ve iş verenlerin daha güvenli ve kolay bir şekilde iş yapmalarını sağlamak ve şoförlerin yük beklerken oluşan zaman kayıplarını minimize etmek için hayata geçirmek istiyorum. Ayrıca bu uygulamanın ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.

5)      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Proje sayesinde ülke ekonomisine, işçi ve iş veren ekonomisine çok yüksek katkılarda bulunacaktır. Ayrıca takograf sistemi ile program eş zamanlı çalışabilirse çok daha yüksek güvenilir bir sistem olacağını düşünüyorum.

6)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Gerekli bilgileri ve tecrübeleri toparlayabilmek için uzun zamandır çalışmaktayım. Bu projenin hayata geçebileceği konusundaki inancım sonsuz.

7)      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

İlk olarak bir pilot bölge belirlenip uygulamayı o bölgede kullanmak istiyorum. Bu sayede uygulamanın bize sağladığı faydaları ve zararları çok daha kolay bir şekilde tespit edip gerekli yerlere dokunuşlarımızı yayılmadan önce yapabiliriz. Eğer gerekli şartlar sağlanıp, faydalı bir uygulama olduğu verilerine ulaşırsak tüm Türkiye’ye yayılmak ve ardından hiç vakit kaybetmeden diğer ülkelerde kullanımı için çalışmalara başlamak istiyoruz. 5 yıl sonra fikrimin tüm dünyada kullanılan bir uygulama olduğunu ve bu uygulamanın bir Türk tarafından geliştirildiğini bilmenin gururunu yaşamak istiyorum.

8)      Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Her bireyin aklından geçen çok büyük projeleri olduğuna inanıyorum. Bu projeleri kendinize saklamayın ki hayat bulsunlar.

İletişim Bilgileri:

Mail: erdincsolmaz@gmail.com

linkedin.com/in/erdinç-solmaz-6974361a7

Instagram: erdincsolmz