Bir Fikrim Var: Yüz Tanıma Canbus Sistemi

Bir Fikrim Var: Yüz Tanıma Canbus Sistemi

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Muhammed Alperen Polat. 2.Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Düzce Üniversitesi'nde eğitim görmekteyim. TEKNOFEST dahil olmak üzere mühendislik adı altında yapılan çoğu proje yarışması etkinlik ve konferanslara dahil olmaya çalışan yeni bilgiler öğrenmeye açık birisiyim. Ayrıca yazılım alanında çağın teknolojisini takip edip yeni Ar-Ge çalışmaları ve yeni fikirler düşünmek en büyük hobimdir.

 

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız? 

TÜBİTAK 2209 için proje bulmamız gerekiyordu. Gereken ekip kurulmuştu tek eksik fikirlerdi. Arkadaşlarım ve ben yeni bir fikir bularak bu yarışmaya dahil olmak istedik. Süreç içerisinde herkesin fikri oluşmuştu ama hep ya bir açık nokta ya da sürdürülebilirlik açısından yetersiz buluyorduk. Bir gün TOGG aracımızı incelerken gövde kısmında bir kameranın olduğunu gördüm ve fikirler bir anda gelmeye başladı. Yüz tanıma sistemi ile entegre şekilde çalışan sürüş konforunu artıracak bir fikir aklıma geldi. Bunu araştırdım ve dünyada henüz hiçbir araçta olmadığını fark ettim. TOGG için bunu yapıp tasarlayıp sunmak arkadaşlarımla benim en büyük hayalimdi fakat 2209 bütçesi yetersiz olduğu için gereken imkanları bulamadık ama hedeflerimizden de vazgeçmedik.

 

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Öncelikle araç gövdesinde bir kamera olacak. OpenCV ile yüz tanıma gerçekleştirip şoförü tanıyacak ve şoförün sürüş sitillerini Örn (süspansiyon ayarı, amortisör ayarı, koltuk ayarı, dikiz aynası ayarı, direksiyon ayarı...) CanBus sisteminden çekip aracı şoföre göre ayarlayacak.

 

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Günümüzde araçlarda otomasyon konusunda sürekli gelişme var. Özellikle sürücü konforunu daha fazla ön planda tutmaya başladılar. Bizde arkadaşlarımla TOGG la birlikte -hiçbir araçta olmayan- onu bir adım öne çıkarak bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Amacımız TOGG özellikleriyle çağın ötesinde ve kendine has yeni özellikleri olan bir araç olsun.

 

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz? 

TOGG' u bir adım daha öne çıkartıp bizim gibi gençlerin yeni Ar-Ge çalışmalarına dahil olacağını düşünüyoruz.

 

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Çünkü öğrenciyiz ve hayallerimizi gerçekleştirmek için size ihtiyacımız var.

 

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz? 

Projemin sürekli gelişeceğini, yerinde saymayacağını, Türk Mühendisi abi ve ablalarımın onu her saniye daha da ileri taşıyacağını düşünüyorum. 5 yıl sonra ise tüm araçlarda ama TOGG otomobilinden esinlenilmiş bir Türk genci yazılımı olarak görüyorum.

 

E-posta: alperenpolat46@icloud.com