Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Anıl Eren Göçer

Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Anıl Eren Göçer

1.     Kendini tanıtabilir misin?

Merhaba, Ben Anıl Eren GÖÇER. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde son sınıf öğrencisiyim. İlgi alanlarım büyük ölçekli dağınık- paralel sistemler ve yazılım mimarisi, kendimi bilgisayar bilimlerinin bu alt disiplinlerinde geliştirmeye çalışıyorum.

2.     Zorunlu yaz stajını nerede tamamladın, hangi pozisyonda çalıştın?

30 günlük yaz stajımı HAVELSAN, Simülasyon-Otonom ve Platform Yönetim Teknolojileri Birimi’nde PRIME projesinde yazılım mühendisliği stajyeri olarak tamamladım.

3.     Staj dönemin nasıl geçti, neler yaşadın, deneyimlerinden bahsedebilir misin?

Yer aldığım simülasyon projesinde yüksek performanslı ve güvenilir bir iletişim kütüphanesinin geliştirilmesinden sorumluydum. Geliştirdiğim bileşenin test ve entegrasyon aşamalarında da görev alarak uçtan uca bir mühendislik yaklaşımı tecrübe ettim. Teknik kazanımlarımın yanında, savunma sanayi ekosistemini yakından tanıma fırsatı buldum. Projelerin ve bu projelerde çalışan takımların nasıl yönetildiğini gözlemledim. Savunma sanayinde üretilen her bir ürünün kritik öneme sahip olduğunu ve bu sebepten dolayı belirli ulusal ve uluslararası standartların takip edildiğini öğrendim.

4.     Çalıştığın kurum hakkında neler söyleyebilirsin?

HAVELSAN farklı disiplinlerden, farklı yetkinliklere sahip yüzlerce mühendisin yüksek teknoloji ürünleri üretmek amacıyla çalıştığı bir kurum. Sahip olduğu stratejik önem ve ürettiği katma değerler ile ülkemizin geleceğinde çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum.  

5.     Vizyoner Genç'te bu yazıyı okuyan ve yaz stajını savunma sanayi sektöründe yapmak isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

Savunma sanayinde kariyer hedefleyen ve ülkemizin geleceğinde büyük öneme sahip projelerde yer almak isteyen mühendislik öğrencilerine Vizyoner Genç’te bulunan staj programlarını takip etmelerini ve bu programlarda yer alarak savunma sanayi ile tanışmalarını tavsiye ediyorum.