Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Bahtiyar Güler

Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Bahtiyar Güler

1.     Kendini tanıtabilir misin?

Ben Bahtiyar Güler, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca, 2021  Vizyoner Genç KÖK Programı Roketsan çırağıyım.

2.     Zorunlu yaz stajını nerede tamamladın, hangi pozisyonda çalıştın?

Stajımı Roketsan'ın İleri Teknoloji Sistemleri (İTS) Genel Müdür Yardımcılığına bağlı Uzay Sistemleri Modelleme ve Algoritma Geliştirme Biriminde yaptım. Staj süresince uçuş modellemesi üzerine çalıştım.

3.     Staj dönemin nasıl geçti, neler yaşadın, deneyimlerinden bahsedebilir misin?

Staj sürecim oldukça faydalı ve öğretici geçti. Modelleme ve kontrol alanında ilerlemek istediğim ve uzay teknolojilerine ilgi duyduğum için staj yaptığım birimde geçirdiğim her an büyük bir keyifti. Stajıma başladığım ilk gün birim yöneticimiz tarafından staj süresi boyunca yapmam istenilen bir görev verildi. Gizlilik nedeniyle görev içeriğini tam olarak paylaşamıyorum, ancak genel hatlarıyla bir roketin uçuş modellemesini gerçekleştirmekti. Stajımın ilk haftası literatür araştırması yaparak geçti, geriye kalan üç haftalık süreçte uçuş modelimi oluşturdum. Staj süresince ilerleyişimi ve yaptığım çalışmaları zaman zaman birim yöneticimize ve staj mentorüme aktardım. Stajımın son günü ise yapmış olduğum uçuş modelimi birim yöneticimiz ve birimdeki mühendislere detaylı bir şekilde sundum. Staj süresince projemde takıldığım noktalarda gerek staj mentorüm gerekse birimdeki diğer mühendisler çok yardımcı oldular. Ayrıca, Roketsan Akademi tarafından düzenlenen iş sağlığı ve güvenliği, bilgi gizliliği ve ‘Tanıyalım mı Öğrenelim mi’ eğitim modülü gibi eğitimlere ve üretim süreçlerini yakından inceleyebilmemiz için gerçekleştirilen teknik gezilere katıldım. Staj sürecimde Roketsan’ı ve savunma sanayii kültürünü daha yakından tanıma şansına sahip oldum. Staj süresi boyunca yaptığım çalışma sayesinde modelleme alanında çok önemli bir deneyim kazandım ve bu çalışma bitirme projemi belirlememde de bana ışık tutmuş oldu.

4.     Çalıştığın kurum hakkında neler söyleyebilirsin?

Roketsan, çalışanlarının motivasyonuna ve eğitimlerine gerçekten önem veren bir kurum. Normalde çok eleştirel bakan biriyimdir, ancak stajım boyunca gerek ulaşım, yemek gibi sosyal hizmetler konusu olsun gerekse Roketsan Akademi’nin stajyerlere verdiği eğitimler olsun hepsinden çok memnun kaldım. Ayrıca, çalışan profili açısından da çok güzel bir atmosfer vardı. Staj yaptığım birimdeki mühendisler karşılaştığım zorluklarda bana çok yardımcı oldular. Hayata dair ve mesleki açıdan bana bir şeyler öğretmeye heveslilerdi. Staj sürem boyunca kendimi oranın bir parçası gibi hissettim.

5.     Vizyoner Genç'te bu yazıyı okuyan ve yaz stajını savunma sanayi sektöründe yapmak isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

Savunma sanayiinde staj yapmak için not ortalaması, yabancı dil bilgisi gibi belirli şartlar bulunuyor ve bu şartları sağlamak gerekiyor. Projelere ve yarışmalara katılmanın önemi sıkça dile getirilirken, ben bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum. Evet, projelere ve yarışmalara katılmak önemli, ancak durum öğrencilerin geçmişteki çalışmaları hakkında bilgi veriyor. Savunma sanayiindeki şirketler gibi kaliteli firmalar artık aday çalışanların gelecekte neler yapabileceğine daha fazla dikkat ediyorlar. Bu noktada, geçmişte yapılan projeleri anlatırken, “Bu projeyi yaptım çünkü yapmak istedim veya filanca yarışmaya katılmak için” demek yerine, “İleriye dönük şu hedeflere sahibim ve bu projeyi yapmak, ilerideki hedeflerime ulaşmam için sadece küçük bir ön çalışma oldu” şeklindeki bakış açısının, öğrencinin gelecekteki planlarını iş verene daha iyi yansıtabileceğini düşünüyorum. Bir başka tavsiyem ise staja kabul edildikten sonrası için olacak. Stajım boyunca üzerinde çalıştığım projeyi yapmak için çok fazla makale ve kitap inceledim. Referans olarak kullandığım makalenin birinde yer alan formülde hata vardı bunu fark ettikten sonra ilgili makaledeki referanslar bölümünde yer alan kaynakları da inceleyerek doğru formüle ulaştım ve çalışmamda ilgili düzenlemeyi yaptım. Araştırma yaparken bulduğumuz kaynakları dikkatli bir şekilde incelemek ve güvenirliğini birkaç farklı kaynak daha tarayarak kesinleştirmek daha iyi bir araştırmacı olmamıza ve çalışmamızda vakit kaybetmeden sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır. 

6.     Son olarak eklemek istediklerini bizimle paylaşır mısın?

Savunma sanayiinde staj yapmak gerçekten çok heyecan verici bir süreçti. Roketsan’da stajım boyunca haberlerde duyduğum projelerin geliştirildiği çalışma ortamında bulunup o projeleri geliştiren mühendislerle çalışmak çok güzel bir duyguydu.