Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Fatma Buse Alkan

Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Fatma Buse Alkan

1.     Kendini tanıtabilir misin?

Merhaba ben Fatma Buse Alkan. 4. Sınıf uzay mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda uçak mühendisliği bölümünden çift anadal yapmaktayım. Vizyoner Genç platformunun düzenlediği KÖK Programı’nın ilk çıraklarından biriyim. Bu kapsamda sponsor firmam olan Roketsan şirketinde çıraklık yapmaktayım ve çeşitli sosyal, teknik eğitimler almaktayım. İlgi alanlarım daha çok füze, roket sistemleri üzerinedir. Mezun olduktan sonra bu alanlarda kendimi geliştirip ülkemize faydalı bir mühendis olabilmeyi amaçlıyorum.

2.     Zorunlu yaz stajını nerede tamamladın, hangi pozisyonda çalıştın?

Zorunlu yaz stajımı sponsor firmam olan Roketsan şirketinde tamamladım. Modelleme ve simülasyon biriminde yaptığım staj sonucunda füze sistemlerinin güdüm algoritmalarının tasarlanması, otopilot tasarımı ve kontrol sistemleri gibi konularda çalışıp kendimi geliştirmeye çalıştım.

3.     Staj dönemin nasıl geçti, neler yaşadın, deneyimlerinden bahsedebilir misin?

Staj dönemim oldukça bilgilendirici, faydalı ve keyifli geçti. Yaz stajları genelde kısa dönem stajlar olduğu için hiç bitmesin istedim. Bir aylık süreçte her gün çalışıp araştırarak bilgi düzeyimi arttırmaya çalıştım. Aynı zamanda alanında uzman mühendislerle birlikte çalışıp savunma sanayii ortamını yakından görmek benim için çok faydalı oldu.

4.     Çalıştığın kurum hakkında neler söyleyebilirsin?

Çalıştığım kurumdan staj konusunda gerçekten memnun kaldım. Öğrencilere sağladıkları imkanlar ve bizden sorumlu mühendislerin ilgilenişi gerçekten güzeldi. Öğrencilere yapabilecekleri, sorumluluk alabilecekleri konular üzerinde çalışma imkânı sağlandığı için gelişim açısından oldukça faydalıydı. Kurumun sadece aday mühendislik programları ve staj programları için öğrenci alırken baktıkları kriterleri genişletmeleri gerektiğini söyleyebilirim.

5.     Vizyoner Genç'te bu yazıyı okuyan ve yaz stajını savunma sanayi sektöründe yapmak isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

Vizyoner Genç Platformu birçok ilanı aynı anda görüp başvurabilecekleri bir yer olduğu için buradaki ilanları sık sık takip etmeleri ve uygun kriterleri sağladıkları çoğu ilana başvurmalarını önerebilirim. Savunma sanayii şirketlerinde staj yapmak öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve ileride çalışmak istedikleri alanlara karar verebilmek açışından oldukça faydalıdır. Bu sebeple kendi akademik derslerine sıkı çalışmalarının yanında sosyal olarak da  belli eğitimler,  sertifikalar alarak ve programlar öğrenerek kendilerini geliştirip ilanlara başvurabilirler.

6.     Son olarak eklemek istediklerini bizimle paylaşır mısın?

Mühendislik bölümlerinde okurken öğrenciler derslerine çalışırken aynı zamanda farkı alanlarda da kendilerini geliştirirlerse daha kolay imkanlar bulabilirler. Bunlar belki yayın çıkartmak olabilir, erasmus yapmak olabilir, çift anadal yandal yapmak olabilit, ikinci bir yabanı dil öğrenmek olabilir. Bu tarz eylemler sayesinde ülkemiz ve kendimiz için faydalı bireyler olabiliriz.