Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Mehveş Zehra Doğruel

Bir Mühendis Adayının Yaz Stajı: Mehveş Zehra Doğruel

1. Kendini tanıtabilir misin? 

Ben Mehveş Zehra Doğruel. İstanbul Medipol Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda savunma sanayine olan ilgimden dolayı Vizyoner Genç tarafından yürütülen KÖK Programı’na katıldım ve bu programda STM çırağı olarak yer alıyorum.

2. Zorunlu yaz stajını nerede tamamladın, hangi pozisyonda çalıştın?

İkinci zorunlu stajımı STM'de yani KÖK Programı sponsor firmamda, gömülü yazılım biriminde tamamladım.

3. Staj dönemin nasıl geçti, neler yaşadın, deneyimlerinden bahsedebilir misin?

Staj sürecimde genel olarak keyif alırken aynı zamanda kendimi geliştirebileceğim şekilde ilerledi. Gömülü yazılım ile ilgili üç farklı alt dalda verilen görevler ile hem bilmediğim şeyleri öğrendim hem de söz konusu birimin faaliyet alanlarını daha net anlayabildim. Bunları yaparken beni yönlendiren kişilerin alanında uzman mühendisler olması da 20 günlük staj sürecimim maksimum verimde geçmesini sağladı. Bunun dışında savunma sanayii kültürünü gözlemleme fırsatı yakaladım ve çalışma hayatımı bu sektörde devam ettirmek istediğime kesin olarak karar verebildim. Ayrıca diğer stajyer arkadaşlarımla tanışarak güzel dostluklar elde etmenin yanı sıra bağlantımı genişlettim ve eğlenceli bir staj süreci geçirmiş oldum.

4. Çalıştığın kurum hakkında neler söyleyebilirsin?

STM’nin, değerli ve büyük çaplı projeler ortaya koyarken aynı zamanda çalışanların motivasyonunu da önemseyen bir firma olduğunu düşünüyorum. Staj sürecimde çalışanlara ve stajyerlere değer verildiğini gördüm. Genel olarak hem İnsan Kaynakları tarafında hem de teknik müdürlükler tarafında çalışanların problemlerini çözmek içim yardımcı olmaya yönelik bir tavır olduğunu düşünüyorum.

5. Vizyoner Genç'te bu yazıyı okuyan ve yaz stajını savunma sanayi sektöründe yapmak isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

İlgili oldukları alt dallarda sertifikalı eğitimler, projeler ve yarışmalar yoluyla kendilerini geliştirmelerini ve not ortalamalarını yüksek tutmalarını tavsiye ederim. Sonrasında da tabiiki Vizyoner Genç sitesinden ilanları takip edip başvurmalarını öneririm. Kendilerine başarılar dilerim J

6. Son olarak eklemek istediklerini bizimle paylaşır mısın?

Staj sürecimde bana yardımcı olan rehberim ve KÖK Programı kapsamındaki ustam başta olmak üzere tüm STM çalışanlarına ve Vizyoner Genç ekibine teşekkür ederim.