Blog BLACKSEA 1460 Roket Takımı ile Röportaj

BLACKSEA 1460 Roket Takımı ile Röportaj

Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından 2019 yılında kurulan BlackSea 1460 Roket Takımı ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hep birlikte vizyoner gençlerimizin hayallerini ve gelecek hedeflerini dinleyelim.

VG: BlackSea 1460 Roket Takımı kimdir?

BlackSea 1460: BlackSea 1460 Roket Takımı Bartın Üniversitesinde öğrenimlerini sürdüren bir grup öğrenci tarafından 10 Haziran 2019 tarihinde kurulmuştur.

Grup çalışmaları Bartın Üniversitesi’nin makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve yönetim bilişim sistemleri bölümünden toplam 16 öğrenci ile gönüllü olarak gerçekleştirilmektedir.

VG: Takımınızın üyelerinden bahseder misiniz? Nasıl bir araya geldiniz?

BlackSea 1460: BlackSea 1460 takımı takım liderimizin öncülüğünde, bir grup makine mühendisliği öğrencilerinin katılımı ile 2019 Haziran ayında kurulmuştur. Aynı sıraları paylaşan bizler aynı hayalleride paylaşabileceğimizi düşünürek yola çıkılmışıtır. Diğer bölümlerden öğrenci arkadaşlarımızın kuvvetli destek ve katılımı ile devam ederek çalışmaları sürdürmekteyiz. 

VG: Yürütmekte olduğunuz roket projesinden bahseder misiniz?

BlackSea 1460: BlackSea 1460 Roket Takımı olarak kısa vadede hedeflerimiz arasında TEKNOFEST 2020 Roket Yarışmasına ‘Space Camel’ projesi ile katılarak orta irtifa kategorisinde ÖTR, KTR, Final Raporunun ardından atış yapmaya hak kazanan otuz takımdan biri olmaktır. Bu süreçte ÖTR rapor aşamasını başarılı bir şekilde geçmiş bulunmaktayız ve şuan KTR raporu için son çalışmalarımız yapmaktayız.

VG: Ne tür sorunlarla karşılaştınız? Projeyi tamamlamak için nasıl motive oluyorsunuz?

BlackSea 1460: Şuan ki dünyanın içinde bulunduğu pandemi döneminde bizde üniversite olarak eğitimlerimizi uzaktan almaya devam etmekteyiz. Bu süre diliminde bizde BLACKSEA 1460 ROKET TAKIMI olarak takım arkadaşlarımız ile birçok farklı sorunla karşılaşabiliyoruz , bunlardan birisi uzakta olmamız ve fiziksel olarak iletişim olanağımızın olmamasından kaynaklanmaktadır. Takım olarak bu sıkıntıları her hafta düzenli bir şekilde yaptığımız bilgisayar ile görüntülü iletişime geçerek düzenlediğimiz toplantılar sayesinde en aza indiriyor ve projemizin ilerlemesini sıkıntıların giderilmesini bu şekilde çözüyoruz. Motive kapsamında takımdaki birlik, bütünlük ve dayanışma sayesinde sıkıntı ve sorunları kolaylıkla çözüme ulaştırıyoruz bu sayede motivemizi yüksek tutuyoruz.

VG: Danışmanlık hizmeti alıyor musunuz?

BlackSea 1460: Evet alıyoruz. Üniversitemizin Mühendislik , Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde görev yapan Makine Mühendisliği bölümündeki Dr. Öğr. Üyesi Bilal KURŞUNCU hocamızın bize destekleriyle beraber projemizi sürdürmekteyiz.

VG: Roket projesi maliyetli bir proje mi? Sponsorunuz var mı?

BlackSea 1460: Bu proje alanına göre oldukça maliyetli bir proje bu kapsamda yeni kurulan bir takım olduğumuz için sponsorluk faaliyetlerimiz yavaş yavaş devam etmektedir. Bu konuda üniversitemiz bize gerekli desteği ve ihtiyacı vermektedir.

VG: Hedefleriniz neler? Ulusal/Uluslararası yarışmalara katılacak mısınız?

BlackSea 1460: Şuan ki hedefimiz ülkemizde düzenlenen TEKNOFEST kapsamında roket yarışları kategorisinde başarı sağlamak ve iler ki yıllarda Uluslararası alanlarda faaliyet göstermektir. Uluslararası olarak hedeflediğimiz proje Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen IREC Roket Yarışmasına katılım sağlamak istiyoruz.

Projeye katılım faaliyetlerimiz öngörü aşamasındadır. Yürütülecek olan sponsor, yarışma kapsamının araştırılması ve imkan yeterliliğimizin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bartın Üniversitesine ve takımımıza katacağı tecrübe, avantajlar doğrultusunda katılmayı öngörüyoruz.

VG: Diğer üniversitelerin roket takımlarıyla iletişiminiz var mı? Fikir ya da bilgi paylaşımı yapılıyor mu?

BlackSea 1460: Evet var. Geçmiş yıllarda bu kategoride yarışan üniversite takımlarına tecrübelerinden dolayı bazı konularda fikirlerini sorduk ve bilgi paylaşımı sağladık.

VG: Başka projeleriniz var mı?

BlackSea 1460: Hayır, şuan üzerinde durduğumuz roket projesi haricinde yeni bir projemiz yok ama takımımızın havacılık ve uzay alanında tecrübemizin artması ile gelecek yıllarda bu konuda çalışmalar yapabiliriz.

VG: Vizyoner Genç üyelerine ve takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz? Savunma Sanayii şirketlerine bizim aracılığımızla iletmek istediğiniz şeyler var mı?

BlackSea 1460: Vizyoner genç üyelerine şu tavsiyelerde bulunabiliriz, sevdikleri işle ilgilensinler o işi yaparken ruhlarını koysunlar en önemlisi kendilerine bir  hedef koysunlar bu hedef küçük bir hedef olmasın uzun soluklu, kendilerini geliştirebilecek bir hedef olsun misal savunma sanayi şirketinde çalışmayı ülkeye katma değer üretmeyi hatta bir savunma sanayi şirketi kurup dünyaya açılmayı ve ilerde ülkemizi temsil etmeyi önerebilirim bu illa savunma sanayi şirketi de olmayadabilir sadece sevdikleri işi iyi bilip bu işte ülkemizi dünyada temsil edecek bilgi birikimine sahip olmasını ve global olmasını önerebiliriz.

Ülkemizdeki tüm savunma sanayi şirketlerine hayranız çünkü çok kutsal bir görev üstleniyorlar askerimiz cephede çarpışırken onlarda fabrikalarda sabahlara kadar çarpışıyorlar  uyumayıp canlarını ruhlarını ve en önemlisi de bilgilerini ortaya koyup hem savunma sanayiimizi yerlileştiriyorlar hem de gelecek nesile örnek oluyorlar. Bu konuda pes etmeden çalışmaları bizim için çok değerli olacaktır.