BTÜ-LAGARİ Sponsor Arıyor!

BTÜ-LAGARİ Sponsor Arıyor!

1. Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.) 

2012 senesinde kurulmuş sabit kanat İHA kategorisinde yarışmalara katılan bir takımız. Her sene uçaklarımızı yenilik ve yerliliğe önem vererek takım çalışması ile yapmaya çalışan bir takımız. Bunun içinde her sene farklı mühendislik bölümlerinden nitelikli, öğrenmeye açık ve havacılığa ilgili takım arkadaşları alıyoruz ve bu sene de takımımız 15 kişiden oluşmaktadır.

 

2. Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Vizyon: Okulumuzun en köklü topluluklarından biri olarak geçmişten bugüne ürettiğimiz projelerin, fikirlerin ve yaptığımız çalışmaların gelecekte daha da iyilerini yapabilmek ve sonucunda hem ülkemize hem dünyaya bilgili ve bilinçli mühendisler yetiştirmek vizyonuyla topluluğumuz çalışmalarına devam etmektedir

Misyon: Topluluk olarak katıldığımız yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarında geçmişte olduğu gibi gelecekte de başarılar elde etmek, yaşadığımız deneyimleri özümseyerek gelecek yarışmalarda daha da başarılı olmayı hedeflemekteyiz

  

3. Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Yıllardır yarışmalara katılan ve birçok kez dereceler almış teknofest takımı olarak, çalışmalarımızı sürdürürken en temel motivasyon kaynaklarımız toplumsal fayda sağlamak ve ülkemize ve milletimize milli teknoloji hamlesinde katkıda bulunmaktır. İHA arge ve araştırma projeleri yürütme ve yarışmalara katılma sürecimiz, teknolojik çözümler üreterek topluma değer katma arzumuzu güçlendirirken, bu alandaki inovasyonlara olan ilgimizi artırıyor. Takım içindeki dayanışma ve arkadaşlık, zorlukların üstesinden gelmemize yardımcı olurken, sürekli öğrenme ve gelişme fırsatları da projelerimize olan bağlılığımızı artırıyor. Katıldığımız yarışmalar, iş birliği ortamı ve projelerimizi test etme şansı sunarak heyecanımızı canlı tutuyor. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, çalışmalarımızı daha etkili ve başarılı bir şekilde sürdürme motivasyonumuzu güçlendiriyor.

 

4. Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Lagari takımı olarak uzun yıllardır Uzay Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğu altında sabit kanat insansız hava araçları üzerine çalışmalar yürütmekteyiz. Başta takımımızın kuruluşunda yer alan Prof. Dr. Hüseyin LEKESİZ olmak üzere okulumuzdan birçok öğretim üyesi hocalarımız çalışma ve test süreçlerinde bizlere destek olmuşlardır. 

Bu yıl takım danışmanlığımızı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ÖZDEN yürütecektir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Uzay Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğunun ve okulumuzun destekleriyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

5. Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz? 

LAGARİ takımı olarak yarışma hazırlıkları ve yarışma sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaştık. Yarışmaya hazırlık sürecinde maddi sorunlar nedeniyle uçağımızın üretimini ve uçuş denemelerini planladığımız süreçte gerçekleştirmekte sıkıntılar yaşadık. Ancak maddi destek sağlanana kadar mevcut eski uçaklar ve elektronik malzemelerle denemeler gerçekleştirdik. Yarışma sırasında, 2023'te katıldığımız uluslararası serbest görev yarışmasının ilk uçuşunda kırım yaşandı ve uçağımızın kuyruk ve kanadında ciddi hasarlar oluştu. Ancak yarışma devam ederken kısa bir süre içinde uçağımızı onararak ikinci uçuşumuzu başarıyla gerçekleştirdik.

 

6. Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız? 

Okulumuzun ilk kurulan takımlarından olan Lagari Takımı 2012 yılından itibaren sabit kanatlı İHA kategorisinde aktif olarak faaliyet göstermektedir.

2013 yılında Hava Harp Okulu tarafından düzenlenen FFD(Future Flight Design) yarışmasında 2.lik

2015 yılında FFD yarışmasında 5.lik(Hendese Takımı)

2018 TÜBİTAK Uluslararası Sabit Kanatlı İHA Yarışmasında 7.lik

2020 TÜBİTAK Uluslararası Sabit Kanatlı İHA Yarışmasında 2.lik

2021 TÜBİTAK Uluslararası Sabit Kanatlı İHA Yarışmasında 3.lük

2022 TÜBİTAK Uluslararası Sabit Kanatlı İHA Yarışmasında 4.lük

2023 TÜBİTAK Uluslararası Serbest Görev Kategorisinde Performans Ödülü alarak başarılar elde etmiştir.

2024 yılında Savaşan İHA Kategorisinde yarışmak için çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız.

 

7. Neden sponsor arıyorsunuz?

Havacılık ve Uzay alanında inovatif fikirler ve tasarımlar oluşturup bunları birer proje haline getirerek çeşitli yarışmalara katılım sağlamaktayız. Üzerinde çalıştığımız alanlar ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir atılım içerisindedir. Bu noktada bizler de bu konu üzerine çalışarak bilime ve ülkemize yeni projeler kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu zamana kadar oluşturduğumuz projelerde aldığımız ödüller ve övgüler bu konudaki netliğimizi ve çalışma azmimizi destekler nitelikte olup bunların geleceğimiz adına bir teminat olduğunu düşünmekteyiz. Bu amaçla çıktığımız yolda artan maliyetler de göz önüne alındığında ihtiyaç duyduğumuz desteği sponsorlarımız vasıtasıyla bulmayı hedeflemekteyiz.

 

8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Vizyoner Genç Programı ve internet sitesi sayesinde iş yaşamına dair bilgi edinebilirsiniz. Özellikle kariyer tavsiyeleri ve staj deneyim paylaşımları, staj yapmak isteyebileceğiniz kurumlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmanızı sağlayabilir. Bunun yanında çeşitli eğitimlere de katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları

Instagram @lagariteam