Duyuru Cyberova Rover Takımı Sponsor Arıyor!

Cyberova Rover Takımı Sponsor Arıyor!

1.       Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Institute of Engineering and Everybody Else, kısaca IEEE Dünya’da 419.000’den fazla üyesi ve Türkiye’de 100’den fazla üniversitede bulunan öğrenci kulübüdür. IEEE Çukurova bünyesinde bulunan, 600’den fazla üyesiyle birlikte, pandemi koşullarında dahi, etkinliklerine, eğitimlerine ve projelerine devam etmektedir. 2017 yılında kurulan Cyberova Proje Takımı, IEEE Çukurova’nın alt komitesidir. Görevi, kulüp içerisinde düzenlenen eğitimlerde başarı göstermiş, aktif, kendini geliştirmeyi hedefleyen üyeleriyle birlikte, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen yarışmalara katılım göstererek okulunu temsil etmektir. Toplam 24 kişiden oluşan takımımız içerisinde Elektrik-Elektronik, Makine, Bilgisayar ve Biyomedikal Mühendisliğinden öğrenciler bulunmaktadır. Proje takımımız İnsansız Kara ve Hava Araçları üzerine çalışmaktadır. Son 4 yıldır yürütmekte olduğumuz Solar Rover projemizle birlikte hedeflerimizi büyütmüş olup, gözümüzü European Rover Challenge yarışmasına hak kazanmaya adamış durumdayız.

2.       Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

IEEE Çukurova ve IEEE Cyberova’nın misyonu; iş hayatı ve sosyal yaşam için daha başarılı ve aktif öğrenciler yetiştirmek, vizyonu ise; Türkiye’de gelişen teknoloji üreten, dünya ile yarışan mühendisler yetiştiren bir öğrenci kulübü ve proje takımı olmaktır.

3.       Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Gönüllü çalışmanın, zorunlu çalışmaya göre daha verimli ve başarılı olduğuna inanıyoruz. Hedeflerimize ulaşırken yaşadığımız zorlukların ve sıkıntıların normal olduğuna, hiçbir başarının kolayca elde edilemeyeceğinin bilincinde ve bu durumlara göre önlem almaktayız. Pandemi şartlarında takımımızın bir araya gelmekte zorlanmasını bir engel olarak değil, bir fırsat olarak değerlendirmekteyiz. Arkasından gelen başarı ise takımımızın motivasyonunun artmasına sebep olmaktadır.

4.       Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Ekibimizin vizyonlarından biri olan “Yeni Üye Yetiştirme” sistemi ile ekibimize yeni üyeler yetiştiriyor ve bizden sonra gelecek olan ekibe bilgilerimizi aktarıyoruz. Takımımızın eski dönemlerinde görev almış ekip üyelerimizden ve danışman hocalarımızdan destek alıyoruz.

5.       Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Maddi destek bulmakta ciddi bir zorluk yaşamaktayız. Son bir buçuk yılda yaptığımız bütün AR-GE çalışmalarını ekibimizin destekleriyle sağlamaktayız.

6.       Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

2016 Tubitak İnsansız Hava Aracı Yarışması

2017 Tubitak İnsansız Hava Aracı Yarışması

2018 IEEE Türkiye PES Solar Rover Yarışmasında Türkiye İkinciliği

2020 DesigNow Türkiye Yarışmasında Türkiye Üçüncülüğü

Kategori açılması durumunda Teknofest İnsansız Kara Aracı kategorisinde yarışmak istiyoruz. Katılmaya hak kazanmamız durumunda European Rover Challenge yarışmasına katılmak istiyoruz.

7.       Başka projeleriniz de var mı?

İnsansız Hava ve Kara Araçları projelerimizin dışında gelecek dönemlerde insansız sualtı aracı ve robot savaşları kategorisine araç yapmak istiyoruz. Bunların dışında temel düzeyde IoT projeleri de yapmaktayız.

8.       Neden sponsor arıyorsunuz?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmakta zorluk yaşamayan, kendini geliştirmenin dışında ülkesi için de çabalayan biz yeni nesil mühendis adaylarının, bu bağlamda yeterli desteği görmesi durumunda neler yapabileceğini kanıtlamak istiyoruz. Kendi çabamızla hak ettiğimiz başarıların, dışardan destek alarak katlanabileceğini biliyoruz.

9.       Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Kullanıcısının belli bir vizyona sahip olmasından ötürü üniversite öğrencilerine verebileceğimiz en büyük tavsiye; proje takımları, öğrenci kulüpleri gibi faaliyetlere katılım göstermeleri ve görev almalarıdır. Takımla çalışmanın, bireysel çalışmadan çok farklı olduğunu ve iş hayatına başlamadan önce mutlaka bu tür topluluklarda bulunulması gerektiğine inanıyoruz.

 

İletişim Bilgileri:

www.instagram.com/ieee_cyberova/

www.instagram.com/ieeecukurova/

www.linkedin.com/company/cyberova/about/