Gündem DENİZKURDU-2019, Dz.K.K.lığının ve Milli Sanayinin Gücünü Bir Kez Daha Gözler Önüne Serecek

DENİZKURDU-2019, Dz.K.K.lığının ve Milli Sanayinin Gücünü Bir Kez Daha Gözler Önüne Serecek

DENİZKURDU-2019 tatbikatı, 13- 25 Mayıs tarihleri arasında, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de fiili ve atışlı olarak icra edilecek. Tatbikata;

  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) bünyesinden gemiler, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri, Amfibi Hücum Timleri, SAT- SAS görev timleri ile kıyı birlikleri,
  • Kara Kuvvetleri Komutanlığından genel maksat ve taarruz helikopterleri,
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığından havadan erken ihbar ve komuta kontrol uçakları ile nakliye uçakları,
  • Sahil Güvenlik Komutanlığından ise arama kurtarma korvetleri, sahil güvenlik botları ve sahil güvenlik helikopterleri katılım gösterecek.

Birlikler ile gemilerin 13 Mayıs’ta Karadeniz Ereğli, Umuriye, Gölcük, Erdek, Foça, Aksaz, Mersin ve İskenderun’dan hareketleri ile başlayacak olan DENİZKURDU-2019; harekâta hazırlık faaliyetleri, deniz harekât görevleri ile kriz- harp dönemine yönelik eğitimlerden oluşacak.

Ayrıca tatbikat kapsamında milli silah sistemleriyle; yüksek süratli su üstü ve hava dronlarına atışlar, gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracıyla atışlar, UMTAS/ L-UMTAS güdümlü mermi atışları, denizaltı savunma harbi roketi atışları ve deniz topçusu ile uçakların koordineli atışları gerçekleştirilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Komuta Kademesi, DENİZKURDU-2019 için Basın Mensuplarıyla Buluştu

Toplam 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopter ve yaklaşık 25.900 personelin katılacağı DENİZKURDU-2019 tatbikatı için Donanma Komutanı Koramiral Ercümet Tatlıoğlu, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Berker Emre Tok, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Hasan Çankaya ve Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu’nun da iştirakiyle gerçekleştirilen basın toplantısında, tatbikatla ilgili bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

Anadolu Ajansının haberine göre, tatbikatın kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele safhalarına ilişkin olarak Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının operatif seviyede harekata hazırlık eğitimlerinin Mavi Vatan 2019 tatbikatı ile tamamlandığını, daha geniş katılımlı ve gelişmiş kriz senaryolarına istinaden de stratejik- operatif seviyedeki DENİZKURDU tatbikatının icra edeceğini kaydetti. Ayrıca Bağcıoğlu, sözlerine şunları da ekledi:

“DENİZKURDU tatbikatında, Cumhurbaşkanlığının ilgili birimleri, bakanlıklar, Türk Kızılayı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü temsilcileri, Deniz Harp Komutanlığında teşkil edilecek tatbikat kontrol merkezinde görev alacaktır. Anadolu'yu çevreleyen bütün denizlerde aynı anda, Deniz Kuvvetlerinin yüzer, uçar, dalar ve kıyı birliklerinin topyekun iştirakiyle gerçekleştirilecek DENİZKURDU tatbikatı esnasında; gerek ulusal nitelikli görevler gerekse de NATO gibi uluslararası birlikler bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlere aynı kararlılıkla devam edilecektir. Bu kapsamda halen bir fırkateynimiz Baltık Denizi'nde, bir mayın avlama gemimiz Akdeniz'de NATO görev gruplarına ve bir korvetimiz ise Birleşmiş Milletler'in Lübnan'daki Geçici Kuvvet Harekatına iştirak etmektedir. Ayrıca eğitim faaliyetlerine devam eden Deniz Kuvvetlerimiz, Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin açık deniz eğitimleri kapsamında 1 çıkarma gemisi ve 1 eğitim gemisiyle Karadeniz’de hem Liman ziyaretleri hem de deniz eğitimleri gerçekleştirmektedir. Milli görevlere ve NATO görevlerine iştirak eden gemilerle birlikte, envanterdeki muharip gemilerin tamamına yakınının, bu süreçte aktif olarak faaliyet icra edeceğini dikkatlerinize sunmak istiyorum."