Sektörden Haberler Donanmanın İstihbarat Gemisi Geliyor

Donanmanın İstihbarat Gemisi Geliyor

Türkiye’nin milli imkanlarla inşa edilen ilk Test/Eğitim ve İstihbarat Gemisi A-591 “Ufuk” bu yıl içinde Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2020 hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Demir, ”2020 yılı içinde Test ve Eğitim Gemisi UFUK’u teslim edeceğiz” dedi.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile STM  arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalan  sözleşmeyle hayata geçirilen Test ve Eğitim Gemisi programında ilk kaynak İstanbul Tersanesi tarafından 2 Mayıs 2017 tarihinde yapıldı.

30 Blok olarak inşa edilen TVEG, üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilerek, 24 Temmuz 2018’de tamamlandı. Geminin inşasında 920 ton saç, 12,5 ton alüminyum, 6340 metre boru işlenerek bir araya getirilirken, ayrıca denize indiriliş öncesinde geminin ana sistem montajları da hazır hale getirildi. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle A-591 “Ufuk” Test ve Eğitim Gemisi denize indirildi.

Komuta kontrol, elektronik sistemleri, test ve eğitim sistem donanımları Aselsan tarafından sağlanan A-591 Ufuk, Türk Deniz Kuvvetlerinin Test ve Eğitim Gemisi ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbaratı görevlerinde de kullanılacak.

Ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek 99,5 metre tam boya, 14,4 metre genişliğe, 2400 ton deplasmana sahip olan, azami+18 knot hız ve 10 tonluk helikopter güvertesiyle geminin 31 Temmuz 2020’de Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com
  • Defence and Technology, içinde bulunduğumuz bilişim çağında savunma sanayii alanındaki çalışmalara anında, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlayan en aktif dijital platformdur.