Blog Dünyanın En Eski Şarkısı ‘Bir Hurri İlahisi’ 3 Bin 406 Yaşında!

Dünyanın En Eski Şarkısı ‘Bir Hurri İlahisi’ 3 Bin 406 Yaşında!

Dünyanın bilinen en eski şarkısı literatürde geçen adıyla “Bir Hurri İlahisi”, 1950′li yılların başında Suriye’nin kuzeyine rast gelen Ugarit şehrinde bulunan ve milattan önce 14. yüzyıla dayanan toprak tabletlerden çıkmıştır. California Üniversitesi’nde Asuroloji profesörlüğü yapan Anne Draffkorn Kilmer ise şarkının yorumu üzerinde tam 15 yıl çalışarak 1972 senesinde üretmiştir.

Ugarit harabelerinde keşfedilen kil tabletler arkeolojide büyük bir öneme sahiptir. Depremle yerle bir olan Ugarit, milattan önce Suriye’nin Ras Shamra bölgesinde yer alıyordu ve zamanın en önemli ticaret merkezlerinden de biriydi.

California Üniversitesi profesörü ve Berkeley Antropoloji Müzesi’nin küratörü Anne Draffkorn Kilmer, M.Ö. 14. yüzyıla dayanan tabletleri 15 yıl boyunca çözmeye çalışmıştır.

Çivi yazısı 36 tablet gün ışığına çıkartıldıktan sonra literatüre ‘Hurri İlahisi’ ismiyle kaydedilmiştir. Asuroloji profesörü Kilmer'a göre, yazıtlardaki melodi tam 3 bin 400 yaşında.

Tapınakta keşfedilen ilahi, Ugarit tanrıçası Nikkal için bestelenmiştir. Tabletlerde, ilahilerin arpla nasıl çalınacağına dair açıklamalar da mevcuttur. Arkeologların paha biçilemez kadar değerli olarak betimlediği nota tabletlerinin hepsi bugün Ulusal Şam Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ugarit’te keşfedilen 36 müzikal yazıtın sadece bir tanesi (Hymn 6) bugün çalınabilecek kadar korunmuş konumdadır.

Şarkının bulunduğu tapınağın girişi

 

Dünyanın en eski şarkısını aşağıdaki linki tıklayarak dinleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Brvy4BbK2ZQ&feature=emb_logo