Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu ile Söyleşi

Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu ile Söyleşi

Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu (SAVTEK) Başkanı İbrahim Kağan Bilge, Ege SAVTEK'in kuruluş felsefesi, amaçları, Türk savunma sanayiine katkıları ve faaliyetleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Defence Turk: Savunma Teknolojileri Topluluğu'nun kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünce nedir?

İbrahim Kağan Bilge: "Bu yola ülkemiz savunma sanayine olan ilgiyi arttırmak ve katma değerli ürünler üretmek amacı ile çıktık. Öğrenci topluluklarının da öğrencilere kattığı mesleki ve insani değerler ortada. Amacımız savunma sanayinde yetkinleşmiş ve aranan mühendisler olmak. Biz de bu yolda daha çok insana ulaşabilmek ve hep birlikte gelişebilmek için topluluğumuzu kurmaya karar verdik."

Defence Turk: Topluluk olarak vizyonunuz ve misyonunuz nedir?

İbrahim Kağan Bilge: "Misyonumuz üniversite öğrencilerimize, savunma teknolojileri alanında farkındalık ve deneyim kazandırmak. Vizyonumuz ise üniversite öğrencilerimizin, Türk savunma sanayiisinde aranan mühendisler olmasını sağlamaktır. Biz de bu amaçlar doğrultusunda ilerlemek istiyoruz."

Defence Turk: Bugüne kadar üzerine çalıştığınız projelerden bahseder misiniz?

İbrahim Kağan Bilge: "Hali hazırda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Roboik Yarışması’nda Türkiye dördüncülüğü ve Teknofest Yüksek İrtifa Roket Yarışması’nda 571 takım arasında ilk 15’e girerek finalistlik elde etmiş projelerimiz var. Ayrıca bu yıl çalışmalarına başladığımız, topluluğumuz içinde kuluçka proje olarak tabir ettiğimiz, insansız hava aracımız, insansız sualtı aracı, radyal kompresör, taşınabilir yer istasyonu, model uydu ve otonom taret gibi daha birçok proje üzerinde de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz."

Defence Turk: Topluluğunuzun gerçekleştirdiği faaliyetler ve etkinlikler nelerdir?

İbrahim Kağan Bilge: "Yeni kurulmuş bir topluluğuz ve kısa zamanda topluluk üyeleriyle eğitim seminerleri ve tecrübe sohbetleri düzenledik. Savunma sanayine dair firmalara teknik geziler yapıyoruz. Bunların dışında “SAVTEK Günleri” adını verdiğimiz, farklı kesimden birçok firmayı misafir etmek istediğimiz; öğrenci ve firmalar arasında köprü oluşturacak bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz."

Defence Turk: Topluluğunuzun üye profili nasıl? Ağırlık olarak mühendislik öğrencilerinden mi oluşuyor? Farklı bölümlerden öğrenciler var mı ?

İbrahim Kağan Bilge: "Üyelerimiz ağırlıklı olarak mühendislik öğrencilerinden oluşmakta fakat meslek yüksekokulu ve diğer fakültelerden de birçok arkadaşımız mevcut. Örneğin tıp fakültesinde hemşirelikten bile üyelerimiz var."

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İbrahim Kağan Bilge: "Bu yola “Birlikte üretebilmek ve birlikte gelişebilmek için” motivasyonu ile çıktık tüm öğrencilere ülkemiz adına katma değer üretme yolunda çabalamalarını ve motivasyonları hiç kaybetmemelerini öneriyorum."

Defence Turk

 https://www.defenceturk.net/ege-universitesi-savunma-teknolojileri-toplulugu-ile-soylesi

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.