Kariyer Eisenhower Matrisi ile Zamanınızın Yönetimi Sizin Ellerinizde

Eisenhower Matrisi ile Zamanınızın Yönetimi Sizin Ellerinizde

Çağımızın belki de en büyük modern vebası, insanlığın zaman yönetimindeki büyük başarısızlığı. İş, toplantı, arkadaşlar, aile derken zaman ellerinizden kayıp gidiyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Bir de üzerine kayıp giden zamanı verimli kullanamadan, işlerinizi ve kendinizi bir kenara bıraktığınız da oluyordur. Zaman yönetimindeki başarısızlıklarınız nedeniyle, işinize ayırdığınız zamanlarda etkili ve verimli olamamanız ise çok doğal. İşte bu noktada hem hayatınızdaki hem de kariyerinizdeki sorumluluklarınızı önceliklendirmenizi kolaylaştırmak için Eisenhower Matrisi devreye giriyor. 

ABD’nin 34. Başkanı olan Dwight D. Eisenhower, 20 Ocak 1953 – 20 Ocak 1961 arasında başkanlık yaptı. 1951’de NATO‘nun ilk başkomutanı olan Eisenhower, görevleri arasında adeta zamanla yarışıyordu. Eisenhower, sorumluluklarını aksatmamak için geliştirdiği “Zamanı Değerlendirme Şablonu” ile zaman yönetimini dört gruba ayırdı.

Acil ve Önemli - Hemen Harekete Geç: Bu alandaki işleriniz için hemen, beklemeden harekete geçin. Buradaki önemli nokta, stratejilerinizi işi yaparken belirlemek. Beklemek için zaman yok. Karar verin ve uygulayın.

Acil ve Önemli Değil - İşi Başkasına Devredebilirsin: Bu alanda yer alan işleri yetiştirmeniz gerekiyor ancak önem açısından diğer görevlerin altında bir puanı var. Bu işlerde vakit kaybetmemeniz adına başkalarından yardım isteyebilirsiniz.

Acil Değil ve Önemli - Ne Zaman Yapacağına Karar Ver: Bu işi hemen yapmanıza gerek yok ancak stratejileriniz konusunda hızlı davranmalısınız. Zamanınızı sadece işi yapmaya değil, planlamaya da ayırdığınız takdirde, görevinizi başarıyla teslim edebilirsiniz.

Acil Değil ve Önemli Değil - Boş Zamanında Değerlendir: Bu kategorideki işleri yapsanız iyi olur ama bunlar, yapmasanız da hayatınızda çok şey farkettirmeyecek işlerdir. Daha önemli işlere vakit ayırmak istiyorsanız, bu tür işleri direkt elemeniz faydalı olacaktır.

Unutmayın, zamanınız çok değerli ve boşa harcanacak kadar ucuz değil. Bir gününüzdeki yapılacaklar listenizi Eisenhower Matrisi ile 4 gruba ayırarak zamanı en iyi şekilde yönetme becerisine sahip olabilir ve zamanınızın yönetimini ellerinize alabilirsiniz.