Kariyer Ekip Yönetimi İçin Sahip Olmanız Gereken 5 Özellik

Ekip Yönetimi İçin Sahip Olmanız Gereken 5 Özellik

Günlük yaşamda, okullarda aldığımız teorik eğitimin yetmediği bazı durumlarla karşılaşabiliriz. Bir gruba doğru liderlik yapmak, ekip oluşturmak ve yönetmek teorinin değil tecrübenin insana öğrettiği şeylerdir. Bu becerileri, doğru stratejileri takip ederek geliştirmeniz ise mümkün. İşte ekip yönetimi konusunda size yardımcı olabilecek bazı öneriler.

Ekibin Tüm Üyelerinin Özel ve Değerli Olduğunu Bilin

Başarı, hiçbir zaman tek kişilik değildir. İyi bir liderin en büyük başarısı, doğru ekibi oluşturmaktan geçer. Lider, çalışacağı kişilerdeki potansiyeli fark etmeli ve ekibindeki insanlara doğru yerde, doğru zamanda, iyi hamlelerde bulunmalıdır. Tanışma ve seçim aşamalarında adaya doğru soruları sormalı ve ihtiyaca göre karar vermelidir. Karar sürecinde ekibin her üyesinin, bir dişlinin çarkları olduğunu unutmamalı ve harmoniyi bozmayacak, enerjisi birbirine uyan insanları bir araya getirmelidir.

Zorlukları Kabullenin

Başarısızlık asla yenilgiyle bir tutulmamalıdır. Zafere giden yol, elbette engellerle doludur. İyi bir lider, olumsuzluklar karşısında motivasyon kaynağını bulmalı, duygusal olarak etkilenmemeyi bilmeli ve sorunları ekibine yansıtmamalıdır. Karşı karşıya kalınan olumsuz bir durumda ve yanlış bir hamle sonrasında tecrübe edindiğini bilmeli, geleceğe yönelik stratejilerini bu tecrübeler üzerine ekibiyle birlikte inşa etmelidir.

Güçlü Bir Network’e Dahil Olun

İyi bir projenin hak ettiği değeri görebilmesinin en iyi yolu, o projeyi doğru insanlara sunmaktır. İyi bir iletişim size kaynak, olanak, bilinirlik ve dolayısıyla başarı sağlar. Ekibinizi doğru insanlarla bir araya getirmek ise işinize güç katar. Güçlü bir network’ün içinde bulunarak doğru ortaklıkları oluşturursunuz ve işler olumsuz bir hal aldığında ekibinize en büyük desteği bu network ile sunabilirsiniz.

Planlama ve Çıkarım Yeteneklerinizi Geliştirin

İş hayatında liderler, farklı seçenekler arasında kalabilirler. Böyle durumlarda önemli olan, doğru seçeneği seçmek için çaba göstermektir. Olumlu ya da olumsuz tüm seçenekleri değerlendirmek ve stratejik planlama yapmak, doğru seçeneğe ulaşmak konusunda size önsezilerinizden çok daha iyi fikir verecektir.

Farklılıkları Kabul Edin

Ekip içinde farklı geçmişlere ve özelliklere sahip insanlar bulunabilir. Var olan bu çeşitliliği avantaja çevirip farklı özellikteki insanların birbirini kabul ederek, yapılan işe birlikte değer katmalarını sağlamak, bir liderin en önemli vasıflarındandır. Farklılıklar, birçok seçeneği ve düşünce biçimlerini de beraberinde getirir. Bunu işyerlerinde yönetebilen liderler, başarıyı yakalayacaklardır.