Emir Özcan: Geçmiş Zamanlarda Mars’ta Yaşam Olmuş Olabilir mi?

Emir Özcan: Geçmiş Zamanlarda Mars’ta Yaşam Olmuş Olabilir mi?

Geçmiş Zamanlarda Mars’ta Yaşam Olmuş Olabilir mi?

Başlık sizi heyecanlandırmış olabilir lakin geçmiş zaman 4 milyar yıl önce. :)

NASA’ya göre 3.8 milyar yıl önce Mars[1]

Son zamanlarda Mars’ın Dünyalaştırılması (Terraforming of Mars) için birçok şirket çalışmalar yapmaktadır. Elon Musk bu çalışmalara ithafen bir televizyon kanalına röportaj vermektedir ve orada Mars’ın sıcaklığının arttırılması gerektiğini söylemektedir. İki yöntem olduğunu ve bu yöntemlerden birisinin kolay birisinin zor olduğunu söylemiştir. Kolay yolu hem esprili hem de ciddi bir tavırla nükleer silah ile Mars’ın kutuplarını vurarak gerektiği sıcaklığa ulaşmasının sağlanabileceğini donmuş buzulların eriyebileceğini ve gerekli gaz bileşenlerinin oluşması ile geçici atmosfer oluşabileceğini dile getirmektedir. Lakin bu yöntem insanların yaşayabileceği bir gezegene yapılabilecek en kötü yöntemlerden biridir.

Resim [2]

Her neyse biz asıl sorumuza gelelim. Mars’ta 4 milyar yıl önce yaşam olmuş olabilir mi?

Mars 4 milyar yıl önce yaşanılabilir bir gezegendi ve okyanusa sahipti. Lakin bunları kaybetmesinin sebebi manyetik alana sahip olmamasından kaynaklı. Güneşten gelen Güneş rüzgarlarını önleyemediği için atmosferi yıllar geçtikçe soyuldu, okyanusları kurudu, çekirdeği aktifliğini yitirdi ve yer altı suları buz tuttu.

Güneş Rüzgarının Mars’a Etkisini Gösteren Bir Örnek [3]

Mars’ın geçmişte yaşanılabilir bir gezegen olması da insanların aklına bir sürü soru getiriyor. Mars’ta daha önce yaşamış canlılar var mı? Güneş rüzgarları orada yaşayan canlıların neslini mi tüketti?

MARS [4]

Mars gezegeninde metan gazı bulunduğu söylendi ve bu metan gazının bulunmasının sebebi ise Mars’ta bulunan Metanojenler bakterilerdir bu mikroorganizmalar hala Mars’ta yaşamını sürdürmektedir.

Metanojenler [5]

Lakin Mars’ta 4 milyar yıl önce bir yaşam olduğu daha tam netleştirilmiş olmasa da bu yaşam olmadığı anlamına gelmez. Dünya kadar yaşanılabilir bir gezegenken canlı olmaması sizce de garip değil mi? Yoksa Mars gezegeninde de canlılar var mıydı? Bunlar soru işareti olarak kalmaya devam etmektedir. Mars yörüngesine gönderilen keşif araçlarının daha detaylı incelemeler ile bu sorunu çözebileceğine inanıyorum.

Eğer kafalarınızda bir şüphe oluşturup araştırmaya teşvik ettiysem ne mutlu bana. :) 

 

Emir Özcan

 

KAYNAKLAR 

[1] = https://www.webtekno.com/gecmisten-gunumuze-ve-gelecege-mars-h106580.html

[2] = https://evrimagaci.org/marsa-nukleer-bomba-atarak-dunyalastirabilir-terraforme-edebilir-miyiz-498

[3] = https://www.gercekbilim.com/mars-atmosferi-maven-gunes-firtina/

[4] = https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/mars-neden-bilim-dunyasinin-hedefinde-6435470/

[5] = https://www.biyologlar.com/arkelerin-biyolojik-ekonomik-onemi