FARM-O Otonom Araçlar Takımı Sponsor Arıyor!

FARM-O Otonom Araçlar Takımı Sponsor Arıyor!

1. Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Bizler Marmara Üniversitesi'nden, Otonom Kara Araçları tasarlamak, üretmek ve geliştirmek için elinden geleni yapmaya hazır bir grup üniversite öğrencisiyiz. Takımımızın ismi Farm-O ve iki yıldır tarım arazisinde otonom tarama ve otonom ilaçlama yapacak bir kara aracı tasarlıyoruz. 

Takımımızda Mekatronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümlerinden olmak üzere 8 kişi bulunuyor. Bu farklı bölümlerden gelen öğrenciler, takım çalışması ve yenilikçi fikirlerle Farm-O projelerinin başarısını sağlıyor. 

  

2. Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Farm-O olarak misyonumuz, tarımsal alanda sürdürülebilirlik ve verimliliği artırmak için yenilikçi ve otonom çözümler sunmak.

Farm-O olarak Vizyonumuz, Takım içerisindeki birbirimize karşı olan ilişkimiz, bununla beraber miras edindiğimiz güvenilirlik, sadakat, devamlılık, saygınlığı olan bir yeni nesil tarım markası olmak.

 

3. Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bize karşı artan beklentileri karşılamak adına Teknofest tarımsal robot yarışmasına katıldık ve bu yarışmada 450 takım arasından 92 puan alarak en iyi ilk 10 takım içerisine girdik. Ve bu ekip içerisinde birbirimize karşı güven arttırdı. 

 

4. Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Yarışma katılımcıları genelde kumandalı araçla yarışmaya katılmaktadır fakat biz tam otonom bir araç ile yarışmaya katılacağız. Araçların mühendislik hesapları yapıldı ve simülasyon ortamında araçlar çalıştırıldı. Simülasyon sonuçlarına göre araçların verimlilik oranı oldukça yüksek. Ancak, daha gerçekçi bir senaryo için simülasyon ortamında elde edilen verimin yarısını alarak gerçek dünya koşullarına daha uygun bir tahmin yapmak mümkündür. 

Bu tahmine göre, araçlarımızın performansı oldukça yüksek ve yarışmalarda başarılı olacaklarına inanıyoruz. Yarışma sonuçlarına göre, öğrencilerimizin bu araçları ile birinci olmaları çok yüksek bir olasılıktır. 

 

5. Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Projeyi planlarken aslında hep bunu nasıl imal edebiliriz nasıl gerçek hayata en kolay çekilde geçebiliriz kafamızı kurcalayanlar hep bu oldu. Otonom bir araç yapıyoruz ve bu tüm ilkel algıların ötesinde kaldığı için amacımızdan da vazgeçmedik ve bir şekilde ailelerimizin dsteğiyle projemizi bir noktaya getirdik ve şimdi sizlerden destek bekliyoruz. 

 

6. Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Takımımız 2022 Yılında TEKNOFEST Tarımsal İnsansız Kara Aracı yarışmasına katıldı. 2023 yılında ise aynı yarışmaya tekrar katılım sağlıyacağız. Otonom araçlarda kendimize güveniyoruz ve yarışmada iyi bir sonuç elde etmeyi umuyoruz.

 

7. Neden sponsor arıyorsunuz?

Sizlerden proje çalışmamızda imkanlarınız nispetinde maddi, manevi, teknik veya malzeme desteği talep ediyoruz. Bu projenin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için bu kaynaklara ihtiyacımız var.

Bir malzemeyi dahi karşılamanız projeyi farklı bir noktaya evirebilir. Maddi destek, proje için gerekli olan finansal kaynakları sağlayacak ve projenin gerektirdiği tüm harcamaları karşılayacak. Manevi destek, projenin moralini yüksek tutacak ve motivasyonu artıracaktır. Teknik destek, projenin teknik gereksinimlerini karşılamak için gereken araçları ve becerileri sağlayacak. Malzeme desteği, projenin yapımında gerekli olan malzemeleri sağlayacak.

Bu proje için sizin desteğinize ihtiyacımız var ve inanıyorum ki bu proje, sizin desteğinizle başarıyla tamamlanabilir. 

 

8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bizler gibi projesi olanlar ve destek bekleyenlerin mutlaka başvurması gereken bir yer. Herkesin hayallerini gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları

İnstagram : @farm_o22 

Linkedln : Farm-O