Duyuru FEZA Model Uydu Takımı Sponsor Arıyor!

FEZA Model Uydu Takımı Sponsor Arıyor!

1) Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Takımımız 20 kişiden oluşmaktadır. Uzay, uçak, elektrik elektronik ve makine mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan bir takımız. Bizi bir araya getiren en önemli şey ulusal ve uluslararası olmak üzere yarışmalara katılıp ülkemizin adını her yerde gururla duyurabilmek. Takımımız 2019 yılında kuruldu ve ilk olarak TÜRKSAT Model Uydu Yarışmasına katıldık. 2020 yılında ise CANSAT ve TÜRKSAT yarışmalarına katıldık. Aynı yıl takımımızda bulunan üyelerin yönettiği bir öğrenci kulübü açtık ve daha çok kişiye ulaşmak için etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl ise CANSAT yarışma sürecindeyiz ve PDR rapor sunumunda olumlu geri dönüşler aldık. Aynı zamanda TÜRKSAT yarışmasına başvurduk ve çalışmalara başladık.

 

2) Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyonu ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım sağlayarak mühendislik yeteneklerimizi geliştirmek; gelecek projelere ve çalışma hayatına dair tecrübe elde etmektir. Ayrıca bunu bir gelenek haline getirerek her sene okulumuzu ve ülkemizi temsil ederek yarışmalara katılım sağlamak ve güzel dereceler elde etmektir.

 

3) Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Çalıştığımız alan ve yapmak istediğimiz işler insanoğlunun her zaman hayali olan uzayı anlamak ve uzaya ulaşmak üzerinedir. Son 60 yıldır yapılan uzay çalışmalarında görev alan her insan gibi biz de dünyanın ötesinde işler başarmanın hayalini kuran öğrencileriz. Havacılık ve Uzay alanında önde gelen Türk Hava Kurumu Üniversitesi öğrencileri olarak, ülkemizin ilk uçaklarının yapıldığı Türkkuşu Kampüsü’nde çalışıyor olmak başlı başına motivasyon kaynağıdır.

 

4) Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Okulumuzun Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı olan değerli Doç. Dr. Tahsin Çağrı Şişman hocamız takımımızın akademik danışmanlığını yapmaktadır.

 

5) Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Tüm dünyanın zorluklarını yaşadığı bu pandemi döneminde, takım arkadaşlarımızın her birinin farklı konumlarda olması öncelikli bir zorluk olmasına rağmen online yaptığımız toplantılarla bu durumu aştık. Montaj aşamalarında da belirli sayıda arkadaşımızla bir araya gelerek çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz.

Maddi olarak sponsorluk bulamamış olmamız; projelerimizde tasarımımız, malzeme seçimlerimiz, hesaplama ve planlamalarımız ne kadar iyi olursa olsun, projemizi hayata geçirmemize engel oldu. Sayenizde bu zorluğu da daha geniş kitlelere sesimizi duyurarak aşabileceğimizi düşünüyoruz.

 

6) Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

  • 2019 4.TÜRKSAT Model Uydu Yarışması
  • 2020 CANSAT Competition
  • 2020 5.TÜRKSAT Model Uydu Yarışması
  • 2021 CANSAT Competition (Aktif olarak yarışma sürecindeyiz)
  • 2021 6.TÜRKSAT Model Uydu Yarışması (POR Rapor aşamasındayız)

 

7) Başka projeleriniz de var mı?

Yarışmalara hazırlanırken aynı zamanda “Uydu Teknolojileri Topluluğu” adlı öğrenci kulübümüzle etkinlikler, seminerler ve konferanslar düzenleyerek okulumuzda eğitim gören arkadaşlarımızla buluşuyoruz.

 

8) Neden sponsor arıyorsunuz?  

Takım olarak projelerimizin tasarımlarına, hesaplamalarımıza ve araştırmalarımıza güveniyoruz ancak yarışmalara katılırken bir çok malzemeye ihtiyaç duyuyoruz; örneğin, sensörler, anten, vb. Öğrenci olduğumuz için ve bazı malzemelerin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı malzemeleri maalesef ki alamıyoruz. Bu yüzden sponsora ihtiyaç duyuyoruz. Vizyoner Genç sayesinde biz de hayallerimizi gerçekleştirecek, ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek fırsatı bulabileceğimize inanıyoruz.

 

9) Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bu ülkenin gelişmesi, ilerlemesi ve muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi Türk gençliğinin elindedir. Hangi alanda çalışıyor olursanız olun, pes etmeden, her başarısızlıktan bir şeyler öğrenerek sürekli çalışıldığında aşılmayacak engel, gerçekleşmeyecek hayal yoktur. Umudunuzu kaybetmeyin. Bu ülkenin, gençlerinin çalışkanlığına ihtiyacı var.

 

Takımın İletişim Bilgileri:

E-mail: fezathku@gmail.com

Instagram: https://www.instagram.com/utetthk/

Twitter: https://twitter.com/utetthku

Linkedln: https://www.linkedin.com/in/feza-team-34bb46206/