Blog Flash’ın Bitimine Bir Kala: Online Eğitimler Uyum Sağlayabilecek Mi?

Flash’ın Bitimine Bir Kala: Online Eğitimler Uyum Sağlayabilecek Mi?

Adobe, Flash desteğini 2020 yılında bitireceğini duyurdu. Tarayıcılar ise 2019 yılı boyunca aşamalı olarak Flash’a son verecekler. Kesinleşmiş olmasa da Chrome Temmuz, Firefox ise Eylül ayında Flash kullanımına tamamen son vermeyi hedefliyor. Microsoft Edge’nin benzer tarihlerde bu işlemi gerçekleştireceği düşünülüyor.

“Teknolojik fırtına” hızla yaklaşıyor ve hazırlıklara başlamayan onlarca insan var. Başta online eğitim sağlayıcıları geliyor. Öğrenme yöneticileri, Flash’ta yayınlanan veya içerisinde Flash öğeleri barındıran eski online eğitim kurslarıyla dolu kütüphaneleri olduğunu, ama henüz onları dönüştürmek için bir çalışma yapmadıklarını açıklıyorlar.

Elbette, eski kursları tek bir tıkla HTML5’e dönüştürmek mümkün değil. Var olan kursları yeni bir geliştirme aracıyla dönüştürmek ya da kursları sıfırdan yeniden oluşturmak zaman alır. Diğer yandan eğitimler devam ettiği için, zamanla yarışmak durumunda kalınabilir.

Toplum Dernekleri Enstitüsü (CAI), 2017 yılında Flash’ın sonlandırılacağı haberine tamamen hazırlıksız yakalanmışlardı. Ancak 2017 sonbaharında stratejik bir kararla, bütün Flash kurslarını HTML5’e dönüştürmeye karar verdiler. Geçtiğimiz yıl birçok online eğitim kursu da HTML5 kullanımına geçme kararı aldı. Articulate Presenter 360 kullanarak hazırlanan kursları, son sürüme geçirmek için CAI’yle ortak bir çalışma yürütüyorlar. Tarayıcılar Flash desteğini sonlandırmadan önce bütün derslerin yeni sürüme geçirilmesi planlanıyor.

Aslına bakılırsa CAI’de çok sayıda online eğitim bulunmuyor – toplamda sadece 10 adet kurs var. Ancak hepsinin toplamı, 40 saatten fazla e-öğrenme içeriğini oluşturuyor. Bu kurslardan altısı Flash tabanlı ve yeni sürüme geçirilmesi gerekiyor. Güncellemeye, kullanıcıları arasında en popüler olan dersten başlıyorlar. Bir kurs başarıyla yeni sürüme geçirildiğinde, bir sonrakine geçiş yapıyorlar.

CAI’nin eğitim geliştirme yöneticisi Jake Gold, “Bizim için önemli bir proje, bütçemizin yaklaşık %25-30’unu güncelleştirmeye ayırdık. Ancak, e-öğrenme ürünlerimizin mümkün olduğunca kaliteli ve işlevsel olmasını sağlamak bizim için önemli. Bunu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” açıklamasında bulundu. Üyelerine birinci sınıf bir öğrenme deneyimi sunma isteğinin yanı sıra, e-öğrenme ürünlerinin mevcut en modern teknolojiyi kullanması hedefi sayesinde dersleri HTML5’e dönüştürme konusunda bu kadar çabuk harekete geçtiklerini de belirtti.

Kursları dönüştürmenin ek bir yararı, içerikleri güncelleme imkânı. Online eğitim sağlayıcıları, HTML5’e geçiş sürecinde içeriklere göz atmak durumunda kaldı. Sonuç olarak, online kurslar kullanıcılarına en güncel bilgileri de sağlayabilecekler.

Ancak, hala Flash kurslarını yenilemek için harekete geçmeyen birçok online eğitim platformu var. Tarayıcılar, Adobe’un resmi olarak Flash desteğini sonlandırmasını beklemeden bu tür içerikleri kaldırmayı planlıyor. Kullanıcıların hazırlıksız yakalanmaması adına, online eğitimlerin yaklaşan “teknolojik fırtına” için önlem alması gerekiyor.