Geleceği Planlamak: Teknolojide Kariyer

Geleceği Planlamak: Teknolojide Kariyer

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Geleceği Planlamak: Teknolojide Kariyer başlıklı konuşmasıyla Savunma Sanayii Zirvesi'ndeydi. 

Savunma Sanayi ve teknolojinin dünyanın her yerinde yükselen yeni trend olduğunu kaydeden Mehmet Fatih Kacır, dünyadan çarpıcı istatistiklerle sunumuna başladı.

"20. yüzyıl tümüyle savaşlarla geçti. Bu savaşların tamamı başka ülkelerin kaynaklarını kullanmak istediği için yaşandı. 160 milyon insan bu savaşlarda hayatını kaybetti."

Beklenen yaşam değerlerinin farklı coğrafyalar arasındaki farka dikkat çeken Kaçır, dünyanın daha iyiye evrilmesi adına insan olarak bir şeyler yapamayacaksak kariyerin, paranın ve hedeflerin anlamsız kalacağını sözlerine ekledi. 

"Eğitim hayatına başladığımızda, sosyal hayatın içine dahil olduğumuzda bazı kalıpları öğreniyoruz. Ancak bize öğretilen bu kalıpların dışına çıkabilirsek dünyayı değiştirme iddiamızda başarılı olabiliriz."

Tek başına bu vizyona sahip olmanın bir değişiklik yaratmayacağından ve millet olarak bu değişime ortak olmanın öneminden bahseden Bakan Yardımcısı, ekonominin önemine değindi. Ekonomi kapsamında milli gelir artışının kritik önemine dikkat çeken Kacır, sanayi ve endüstri politikalarının dramatik şekilde değiştirilmesi gerektiğini belirtti. 

"Dünyanın ekonomik olarak güçlü ülkeleri, teknoloji ve yüksek katma değerli ürünleri ihraç ediyorlar. Ülke olarak bu malların üretimini artırırsak istediğimiz yerlere ulaşabiliriz."

Bakan Yardımcısı, savunma sanayiinin ve teknoloji üretmenin bu noktada önemine dikkat çekti. Hayatımıza giren girişimcilik, yenilikçilik, yapay zeka konuşmalarının devletler ve şirketler için büyük değişimler yarattığını kaydeden Kacır, bu gelişmelerle şirketlerin %40'lara varan artışlar yakaladığını belirtti. Artık lider şirketlerin teknoloji şirketlerinin olduğunu söyledi.

Baykar gibi girişimlerin savunma sanayii gibi zor ve kırılgan bir endüstride kendine yer bulmasının oldukça önemli olduğunu belirtti Kacır. 

"Oyalanmak yok, adımlarımızı hızlı atacağız. Diplomalara güvenmek yok. Yenilikçi teknolojide öğrencilik yıllarınızda yaptıklarınız çok önemli. İcat çıkarmanızı bekliyoruz. Ezberci eğitim sistemini, bürokrasiyi geride bırakıyoruz. Hep birlikte başaracağız, gençliğin bizim için önemi çok büyük" diyerek Mehmet Fatih Kacır sözlerini tamamladı.