Geleceğin Füzesi: Hipersonik Füze Nedir ve Nasıl Durdurulur?

Geleceğin Füzesi: Hipersonik Füze Nedir ve Nasıl Durdurulur?

Geleneksel savunma sistemleri, son zamanlarda önemi artan hipersonik füzeler karşısında yetersiz kalmaktadır. Çeşitli ülkelerin çalışmalarına ağırlık verdiği hipersonik füzelerin hızı, savunma sistemleri karşısında büyük bir üstünlük sağlamaktadır ve durdurulamamaktadır.

5 mach (6.125 km/s) ve daha yüksek hızlarda yol alan hipersonik füzeler, ses hızından (1.235 km/s) yaklaşık 5 kat daha hızlıdır. Üretilen bazı füzelerin, 10 mach’a kadar çıkabildiği iddia edilmektedir.

Hipersonik füzeler işlevsel olduklarında, savunma sistemleri ile atak sistemlerindeki çok büyük bir fark açılacaktır. Hipersonik bir füzeyi yakalayabilecek veya etkisiz hale getirebilecek füze savunma sistemi günümüzde bulunmamaktadır. Bu sebeple ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına bu denli ağırlık vermektedirler.

Şu ana kadar resmi olarak açıklanan operasyonel bir hipersonik füze bulunmamaktadır. Çalışmalar sır gibi saklanmaktadır fakat bazı füzelerin test edildiği hükümetler tarafından açıklanmıştır.

Hipersonik füzelerin, subsonik ve süpersonik füzelerden çok daha yüksek hıza ve etkiye ulaşması beklenmektedir. Ağır savunma araçlarını, kolaylıkla yok edebilecek güce sahip olması beklenilen hipersonik füzeler, yüksek caydırma yeteneğine sahip füzelerdir.

Subsonik füzeler ve süpersonik füzelerden de kısaca bahsetmek gerekirse; subsonik füzeler yaklaşık 0,9 mach hıza sahip olan füzelerdir. Subsonik füzelerin etkisiz hale getirilmesi basittir fakat yine de günümüzde yüksek etkiye sahiptir. Süpersonik füzeler ise 2 ve 3 mach dolaylarında hıza sahiptir. Bu hızıyla ses hızını geçmektedir.

Hipersonik füzeler durdurulabilecek mi?

Hipersonik füzelerin değeri oldukça yüksektir çünkü şu anda onları etkisiz hale getirmek için onaylanmış bir savunma yöntemi yoktur. Ancak savunma teknolojisi ilerledikçe karşı önlemler ortaya çıkacaktır. Yönlendirilmiş enerji silahları, parçacık ışınları ve diğer kinetik olmayan silahlar gibi teknolojiler hipersonik füzelere karşı etkili bir savunma için muhtemel adaylar olacaklardır. 

Savunma konusunda ortaya atılan bir fikre göre, uzay tabanlı uydular ve sensörler ağı, anlık bir şekilde hipersonik füzelerin kayma araçlarını takip edebileceklerdir. Teoride onaylanan ve işe yarayacağı düşünülen fikir, hipersonik füzelere karşı savunma konusunda önemli bir adım olacaktır.