Blog Geleceğin Meslekleri: Dijital İçerik Uzmanı

Geleceğin Meslekleri: Dijital İçerik Uzmanı

 

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağıyla birlikte bazı meslekler popülerliğini kaybederken, bazıları ise hızla yükselişe geçmektedir. Yeni mesleklerin ortaya çıkmasıyla beraber var olan bazı meslekler de yenilenerek sektör içerisindeki yerini korumaktadır. Bu mesleklerden biri de "İçerik Uzmanlığı’’dır. Teknolojik gelişmeler odağında gelişen mesleklerden biri olan içerik uzmanlığı dijital çağa ayak uydurarak gelişmektedir. Bu doğrultuda İçerik Uzmanlığı, “Dijital İçerik Uzmanlığı”na doğru evrilmektedir.

Dijital İçerik Uzmanları yeni içerikler geliştirirken, çalıştıkları şirketin profilini göz önünde bulundururlar. İçerikler için uzun soluklu bir araştırma süreci gerekmektedir. Bu noktada okuyucunun ilgisini çekecek trend konular seçmeye özen gösterilir. İçerik hazırlanırken okuyucu kitlesinin talep edeceği içeriklere odaklanılır. Ayrıca uzmanlar, kurumun içerik stratejilerini oluştururlar.

Pek çok birimle koordineli halde çalışan içerik uzmanları, şirketin iletişim stratejistleri, kullanıcı deneyimi tasarımcıları ve grafik tasarımcıları ile daima iletişim halindedir. Arama motoru optimizasyonunu değerlendirme, geliştirme ve SEO çabalarına katkı sağlayan dijital içerik uzmanları; içerikte kullanılacak olan grafik ve görseller için tasarım ekibiyle aktif bir çalışma ortamı içindedir.

Uzmanlar, genellikle bir ofis ortamında çalışmalarını sürdürürler. Çalışma saatleri sektöre ve işverene göre değişir. Bazı şirketlerde iş ve proje odaklı farklı uzmanlarla çalışılırken bazı şirketlerde tam zamanlı olarak istihdam edilmektedirler.

Bu meslekte çalışacak kişilerde aranan özelliklerin ilki, etkili yazı yazma ve kendini ifade etme kabiliyetidir. Yeterli düzeyde dilbilgisi kullanım yetkinliğine sahip olmak kullanıcılarda aranan özelliklerdendir. İçerik uzmanlarının editoryal kabiliyetlere sahip olması gerekir. İçerikleri hazırladıktan sonra düzenleme aşamasında da katkıda bulunur, dilbilgisi, noktalama işaretleri ve yazım stilindeki hataları kontrol ederler.

Dijital İçerik Uzmanı, işverenlerinin üslubuna bağlı kalarak üretilen içeriklerde kuruma uygun olan tonu muhafaza ederler. Kurumun üslubuna hakim olduğu gibi kullanıcının isteklerinin de farkında olmalıdır. İçerikleri hazırlarken hitap edeceği kitlenin özelliklerini ve beklentilerini de göz önünde bulundurmalıdır.

Dijital İçerik Uzmanları, herhangi bir yazardan farklı olarak organize ve iş birliği içerisinde çalışmalıdır. İşin teslim tarihi önemlidir. Bu sebeple organize bir şekilde çalışmalarını yürütmeli ve çalışmayı zamanında teslim etmelidir. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları ile beraber çalışarak ilgi çekecek içeriği hazırlayan içerik uzmanları aynı zamanda grafik tasarım ekibiyle de iş birliği halinde çalışarak etkili bir içerik hazırlar.

Dijital İçerik Uzmanlarının araştırmacı bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir. İçeriği hazırlarken konu hakkında özenli bir araştırma yapmalı, detaylara önem vermelidir. İletişim becerileri kuvvetli olan Dijital İçerik Uzmanları, kitlelere ulaşmak için bu kabiliyetlerinden faydalanırlar. İletişim becerileri kuvvetli, kitap okuyan, araştırma yapmayı seven, yazım alanında deneyimi olan kişiler bu meslek grubunda istihdam edilmek için aranan kişiler arasındadır.