Blog Gençler için Mentorluk Neden Önemlidir?

Gençler için Mentorluk Neden Önemlidir?

Dünyanın hiç olmadığı kadar hızlı bir değişim içine girdiği bu dönemlerde; her birimiz hayatımızda hayatından anekdotlar sunan, fikirleri ile bizi sorgulatan, başımız her sıkıştığında yanına gidip akıl danışabileceğimiz, yeni bakış açıları geliştirmemize yardım eden,  bizi cesaretlendiren, en karmaşık sorunlarımızı çözmeye çalışan, birikimini gönüllü olarak paylaşan bir kişi istemez miyiz? Bu kişi geriye baktığımızda büyük bir güvenle ve minnetle anacağımız, içimizi ısıtan belki bir aile büyüğümüz, belki bir hocamız, belki kıdemli bir yöneticimiz, belki de bir dostumuz olabilir...

 

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte bilginin paylaşımının baş döndürücü bir hızla dolaştığı bu dönemde bile, gençlerimiz kendilerine yaşamın sırlarını, deneyimlerini ve birikimlerini aktaracakları, kendileriyle aynı yollardan geçmiş akıl hocalarına gereksinim duymaktadırlar. Bugün değişen dünyada, bu kişilere verdiğimiz isim: Mentor.

Homeros’un Odysseia destanında geçtiği üzere Mentor, İthaka kralı Odysseus’un Truva Savaşı’na katıldığı sırada oğlu Telemachus’u emanet ettiği sadık arkadaşıdır. Mentor’dan, babası Truva Savaşı’na katıldığı sırada prensin gelişimine rehberlik etmesi beklenmektedir. Telemachus, krallığın sıradaki hükümdarı olacaktır ve onun bu role hazırlanması gerekmektedir. Bu ilişkide koruyucu olmanın ötesine geçen Mentor, Telemachus’un akıl hocası rolüne bürünmüş ve krallık becerilerini kazanması için ona yardımcı olmuştur.

Kökeni oldukça eskiye dayanan mentorluk kavramı; daha deneyimli ve daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli olan kişiye yaptığı bir nevi rehberliktir.  Mentor; kişiye yol gösterir, kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlamasına yardımcı olur.

Peki mentorler size ne kazandırır?

1. Akıllı hedefler belirlemenize yardımcı olurlar

Mentorunuzun ana hedeflerinden biri; haftalık olarak hedefler belirlemenize yardımcı olmaktır. Sürdürülebilir bir hızda çalışmanıza ve istikrarlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak hedefleri birlikte belirlemeniz gerçekten önemlidir.

2. Zaman yönetiminize yardımcı olurlar

Mentorunuz, seçmiş olduğunuz öğrenme yoluna ilişkin küresel bir vizyona sahiptir. Her projeyi tamamlamak için ne kadar zamana ihtiyacınız olacağını bilirler ve bu nedenle, yeterince hızlı gitmediğinizi düşündüğünüz anlarda sizi rahatlatabilir veya zamanla mücadele ettiğinizde size yardımcı olabilirler.

3. Sizi motive ederler

Mentorunuz sizi desteklemek, motive etmek ve morailinizi yüksek tutmak için yanınızdadır. Bir akıl hocanızın yanınızda olması, aynı zamanda nesnel ve tarafsız bir bakış açısı edinmek, birinin doğru yönde gittiğinizden ve başarılı olacağınızdan emin olacağı anlamına gelmektedir.

4. Mesleki bilgi birikimlerini aktarırlar

Mentorunuzla kuracağınız ilişkiniz sayesinde, gelecekteki kariyerinize ilişkin gerçek yaşam içgörüleri elde edersiniz. Mesleki deneyimlerini sizlerle paylaşarak; yeni işinizde hızla bütünleşmenizi, ilk günden çalışmaya hazır olmanızı ve kendi yaptıkları hataları yapmamanıza yardımcı olurlar.

Uzmanlıklarının ne kadar değerli olduğunu; tavsiyelerini dinlemeyi ve gelecekteki kariyerinizde ilk günden itibaren uygulamaya koymayı unutmamalısınız.

5. Zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olurlar

Tam olarak kavrayamadığınız veya anlayamadığınız kavramları açıklamak, kafanızdaki tüm soruları yanıtlamak için her zaman yanınızdadırlar.

6. Kariyer hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olurlar

Hangi işi yapmak istediğinizi bilseniz bile, kariyerinize başlamanın binlerce yolu vardır. En çok hangi sektörde başarılı olursunuz, ne tür bir şirket sizin için en uygun olur: start-up'lar mı yoksa büyük şirketler mi, Freelance olarak mı yoksa bir şirkette mi çalışmak istersiniz, yurt dışında çalışmak ister miydiniz?  gibi mentorunuza sorduklarınız, sizi doğru yöne ve ihtiyaçlarınıza en uygun iş türüne yönlendirmelerini sağlar.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde 2021 yılında hayata geçirilen bir mentorluk programı olan KÖK Programı’nın bu sene de başvuruları başladı. KÖK 2022’ye başvurmak için tıklayınız.

 

Kaynak:

https://blog.openclassrooms.com/en/2018/05/09/reasons-mentors-can-boost-career/