Sektörden Haberler Gökdoğan’dan tam isabet

Gökdoğan’dan tam isabet

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen radar arayıcı başlıklı ilk milli görüş ötesi havadan havaya füze “Gökdoğan” gerçekleştirilen testte hedefe yüksek başarı ile angaje oldu.

Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda 2013 yılında başlayan Göktuğ Projesi kapsamında geliştirilen radar arayıcı başlıklı ilk milli görüş ötesi hava-hava füzesi Gökdoğan ilk atış testinde, Yüksek Hızlı Hedef Uçağı başarıyla imha etti. Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve F-16’nın yanı sıra Milli Muharip Uçak tarafından da atılabilecek Gökdoğan ABD üretimi AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak. 70 km menzilli füzenin uçaktan atış testlerinin 2020 sonunda tamamlanması ve 2021 yılı içinde de Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor.

Her açıdan atış ve birden fazla hedefe kilitlenebilme yeteneği olan at-unut/atıldıktan sonra kilitlenebilme özelliğe sahip füze elektronik saldırılara karşı dayanıklıdır. Veribağı ile hedef bilgisi güncelleme yeteneği de bulunan Gökdoğan gelişmiş karşı karşıtedbir ve karıştırma kaynağına da güdümlenebiliyor. En yüksek öldürücülük ihtimali için özgün tasarım harp başlığı ile yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz tapa kullanan Gökdoğan, LAU-129 lançeri ile kullanılabiliyor.

 

Kaynak: defenceandtechnology.com
  • Defence and Technology, içinde bulunduğumuz bilişim çağında savunma sanayii alanındaki çalışmalara anında, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlayan en aktif dijital platformdur.