Gökgür Rocket Team Sponsor Arıyor!

Gökgür Rocket Team Sponsor Arıyor!

1.      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Öncelikle merhaba,

Gökgür Rocket Team 10 kişi ve 1 danışmandan oluşmaktadır. Ülkemizin roket bilimi alanındaki çalışmalarına katkı sağlamak, üreteceğimiz roket ile milli teknoloji hamlesinde biz de varız diyebilmek için bir araya geldik.

2.      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Roket biliminde maddi yetersizliğe rağmen bizi gönüllü destekleyenler ile Türkiye’de roket bilimini kalkındırmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapmakta olduğumuz roket çalışmalarıyla ülkemizin roket alanında savunma sanayi de millileşmesini ve kalkınmasını sağlayarak Türkiyenin öncü roket takımı olmak vizyonumuzu oluşturuyor.

 3.      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Üretimini tamamlayacağımız roketimizin savunma sanayisinde yer edinmesi ve semalarda görevini kusursuz yerine getirmesi düşüncesi bize hep moral ve motivasyon kaynağı olmuştur.

4.      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Projemiz en büyük desteği ekibimizin Teknofest ruhundan alırken, projemizin teknik bilgisini danışmanımız aracılığıyla edinmekteyiz. Projemizin daha iyi seviyelere gelmesi için Teknofest’te dereceye giren takımlara toplantılar yapıp fikir alışverişinde bulunduk.  

5.      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Projemizi hayata geçirirken en büyük sorun sponsorluk olmuştur. Geçen sene maddi yetersizlikten dolayı test aşamasını ve ardından üretimi gerçekleştiremediğimiz için roketimizi başarıya ulaşamamıştı ve elenmiştik. Bu sene elimizden geleni yapıp bu sorunun üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz.

6.      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Takımımız içerisinde yer alan ekip arkadaşlarımız İnsanlık Yararına Faydalar Afet Yönetimi kategorisinde yangın, duman ve yıkılmış binaları tespit edebilen özgün yapay zeka yazılımı geliştirerek Teknofest 2021’de Türkiye 7.ıncisi olarak finalist olmuştu. Buradan da ekip arkadaşlarımızın tecrübeli olduğu ve katılacağımız son proje olmayacağı anlaşılmaktadır.

7.      Başka projeleriniz de var mı?

Bu yıl Orta İrtifa kategorisinde başarılı olursak, gelecek sene aynı anda Yüksek İrtifa ve Dikey İnişli Roket yarışmalarına katılmayı hedefliyoruz. 

8.      Neden sponsor arıyorsunuz?

Roketimizin Yazılım aviyonik gibi önemli aşamaları tamamiyle bize ait olup ekibimiz tarafından oluşturulmuşken yalnızca maddi kaynaksızlıktan sebebiyle elenmek istemiyoruz. Bu nedenle takımımıza sponsor arıyoruz.

9.      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Önceliğimiz ülkemiz olmalı. Ülkemiz teknolojik anlamda gelişmezse refah olarakta güvenlik olarakta gelişemeyiz.  akıp Sabancı’nın şöyle bir sözü vardır: “ Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini biliceksin“, bu benim alanım değil bilmeme gerek yok demeyin. 

Her konuda fikrimiz olmalı ki bir kaç alanı birleştirip farklı bir şeyler yapabilelim inovasyon yapabilelim. Sevdiğiniz bir alanda da kendinizi çok iyi geliştirin.

 

Takımın Sosyal Medya Platformları

https://www.instagram.com/gokgurocket/?igshid=YmMyMTA2M2Y%3D

https://twitter.com/harroketm?s=21&t=FFL1Swz9blo0yFr7EFp--Q