Duyuru Gökmen Takımı Sponsor Arıyor!

Gökmen Takımı Sponsor Arıyor!

1)      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Gökmen; 3 Makine, 2 Bilgisayar, 1 Endüstri ve 1 Kimya mühendisliği İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa lisans öğrencisi barından farklı geçmişlere ve ilgi alanlarına sahip araştırmacıları bir araya getiren multidisipliner bir ekiptir. Yenilikçi bakış açısına sahip, pazar ihtiyacını giderme amacı taşıyan, eski kuralları çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçirme hevesi bilincinde olan kişiler ekibi bir araya getirmedeki yegane kişilerdir.

2)      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyon ve misyonumuz, yenilikçi yeni havacılık / yapay zeka / robotik çözümler getirmektir. Geleneksel mühendislik paradigmaları, dünyayı modellemek için yalnızca fiziğe dayalı kuralları ve ilkeleri kullanır. Bu amaçla ekibimiz, tasarımı yapay zekayla bir araya getiriyor, doğadan ve genel olarak evrimsel yaklaşımından ilham alıyor ve ayrıca verilere dayalı sistemleri çıkarabilen, öğrenebilen ve tahmin edebilen algoritmalar geliştiriyor. Bu veriye dayalı modeller, daha doğru tahmine dayalı modeller oluşturmak için fiziği öğrenme algoritmasına dahil eder.

3)      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Belirlenen hedeflere inançlı olan, sadık kalıp ve planlı çalışan Gökmen Takımı üyelerinin birbirleri ile iletişimde bulunması, gelişime açık olması takımı motive etmiştir. Covid-19 pandemisi sebebiyle takım çalışmaları zaman zaman aksamasına rağmen belirlenen vizyon ve misyon hedeflerine bağlı olarak çalışmalarını online ortamlardan da sürdürmektedir.

4)      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Gökmen takımı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bünyesinde çalışmalarını yürütmektedir. Takımının danışman sorumlusu Arş. Gör. Dr. Ömür Can ÖZGÜNEY’dir. Takım yönetimi, proje ilerleme süreç takibi gibi konularda projeye katkılarda bulunmaktadır.

5)      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Projede kullanılan bazı yenilikçi teknolojilerinin literatürde kaynak sıkıntısının olması takımı teknik açıdan zorlamıştır. Ancak takım üyelerinin ortaklaşa çalışarak fikir alışverişinde bulunması, çalışma mesailerin artması bu zorlukları azaltmıştır. Covid-19 pandemisi Gökmen Takımı’da etkilense de belirlenen hedeflere sadık ve yedek planların oluşturulması ile çalışmalar zaman zaman sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmektedir.

6)      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

TEKNOFEST Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 2020 yılındaki ilk yarışmamızda; -Detaylı Tasarım Raporu'nda 110 takım arasında 5.lik, -61 finalist takım arasında ise 8.lik elde ettik. İlk yarışmamızda pek çok deneyim yaşadık ve yıllar içinde daha etkileyici başarılar elde edeceğimize eminiz.

7)      Başka projeleriniz de var mı?

Gökmen Takımı, 2021-2022 yılında çalışmalarını İHA ve SİHA projeleri üzerine geliştirecektir. Ayrıca Gökmen Takımından iki üye “Eklemeli İmalat Teknolojileri için Sayısal Modellerle Desteklenmiş Yenilikçi Topoloji Optimizasyon Algoritmalarının Geliştirilmesi ve Deneysel Doğrulanması” ve “Dispers Boyalarla Boyanabilen Polipropilen Elyafın Boyanabilirliğinin Geliştirilmesi” TÜBİTAK Projelerinde katkıda bulunmaktadır.

8)      Neden sponsor arıyorsunuz?

Başta geliştireceğimiz İHA ve SİHA olmak üzere, belirlenen planda gerekli olan sermayeyi elde etmek amacıyla, projelerimizi endüstriyel alanda tanıtmak ve çeşitli yarışmalarda derece alarak kendimizi kanıtlamak açısından sponsorluk, Gökmen Takımı için önemli bir yere sahiptir.

9)      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Mühendis / Girişimci özelinde konuşursak, başarıya ulaşmayı hedefleyen birisi; sahip olduğu bilgi birikiminden çok değişen çevresel koşullara en hızlı uyum gösterebilen, başarısız olmaktan korkmayan, global piyasayı takip eden, ekip çalışmasına uygun olması gerektiğine inanan bir ekibiz.

10)   Takımın iletişim bilgilerini bizimle paylaşır mısınız?

Takım Danışman Sorumlusu Arş. Gör. Dr. Ömür Can ÖZGÜNEY

Mail: omur.ozguney@istanbul.edu.tr

Takım Kaptanı Yusuf AYDIN

Mail: yusufaydin@ogr.iu.edu.tr

GÖKMEN resmi sitesi: https://sites.google.com/view/gokmen