Güçlü Bir Lider Olmak İsteyenler İçin 6 İpucu

Güçlü Bir Lider Olmak İsteyenler İçin 6 İpucu

Gerçek liderler, topluma hizmet eden ve sahip olduğu çevreyi, benimsediği değerlere göre bir adım ileri taşıyan kişilerdir. Gerçek liderler; iş ortamı, arkadaş çevresi ve özel hayatı hep bu prensipler doğrultusunda yaşamaya gayret ederler. İşte güçlü bir lider olmak isteyenler için 6 ipucu...

1) Kararlarınızın Sorumluluğunu Alın

İyi bir lider olmak istiyorsanız, önce kendinizi kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızdaki insanlara bir lider olarak sorumluluk yüklerken, onlara karar verme insiyatifini de verirsiniz. Güçlü bir lider olarak kararlarınızın sorumluluğunu üstlenmeniz ve bahane üretmemeniz, ekibinizin de aynı yaklaşımı sergilemesini sağlayacaktır. 

2) Başarısız Olmayı da Öğrenin

Gerçek bir lider, başarısız olmayı da istemelidir. Kayıpları fırsat olarak gören bu güçlü liderler,  başarısızlıktan utanmak yerine onları kabul ederek hem kendisinin hem de ekibinin gelişimine katkı sağlayacak fırsatlara dönüştürür. Başarısızlıklar, insanı başarıya götüren itici güçlerdir. 

3) Dinlemeyi Alışkanlık Haline Getirin

Karşınızdaki insanı, aktif olarak dinleyin. Geçiştirmek ya da sadece dinlemek için odağınız onda olmasın. Size kimin, ne zaman ya da nerede bir şeyler katacağını bilemezsiniz. En önemlisi de, herkesten öğrenecek bir şeyinizin olduğunu mutlaka aklınızda bulundurmalısınız. 

4) Farklı Alanlarda Yetkinliğiniz Bulunsun

Tek bir alanda profesyonel olacaksanız bile, farklı alanlara olan öğrenme açlığınızı her zaman sürdürün. Bu yaklaşım, sizin çok yönlü düşünmenizi sağlayarak, krizleri fırsata çevirmenizi ve olumsuz durumlar söz konusu olsa dahi hızlıca karar vermenizi sağlar, öngörünüzü geliştirir. 

5) Zorluklar Karşısında Güçlü Durun

Zorluklara karşı gardınızı düşürmeyin, evet. Bu, bir binanın temelinin sağlam olması gibi bir durum. Zelzele ne kadar kuvvetli olursa olsun, temel sağlam ise bina yıkılmaz. Her zaman yedekte planlarınız bulunsun. Zorluklarla karşılaştığınızda hedeflerinizi hatırlayın ve yılmadan devam edin. 

6) Saygı Gösterin ki Saygı Görün

Saygı, öylece kazanabilecek bir durum değildir. Saygıyı kazanmak sizin ne kadar bilgili, tecrübe sahibi olduğunuza bakmaksızın tamamen insan ilişkilerine göre kazanılır. Empati ve iletişim yeteneklerinizi geliştirin, özgüveninizi artırın. Karşınızdaki insandan beklediğiniz bir davranış varsa, önce siz o davranışı sergileyin.