Gününüzü İlhamla Dolduracak 7 Etkili Konuşma

Gününüzü İlhamla Dolduracak 7 Etkili Konuşma

Hayat; engellerle dolu, inişli çıkışlı, uzun bir yolculuktur. Her ne kadar kendimizden emin olsak dahi hepimizin ilhama ihtiyaç duyduğu anlar olur. Bazen başarılı insanların hikayelerini ve deneyimlerini dinlemek, onlardan ilham almak hiç düşünmediğimiz kadar etkili olabilir. İlhama ihtiyaç duyduğunuz anlarda motivasyonunuzu kaybetmemeniz adına size yardımcı olabilecek 7 konuşmayı derledik:

 

1) Steve Jobs – Stanford Üniversitesi Konuşması, 2005

Üstünden 13 yıl geçse de her izlenildiğinde farklı yorumlanabilen Steve Jobs’ın Stanford Üniversitesindeki 114. yıl akademik açılış konuşması genel olarak kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlattığı 3 önemli öyküden oluşuyor.

 

2) JK Rowling – Harvard Üniversitesi Konuşması, 2008

Çoğumuzun Harry Potter kitap serisinde tanıdığı, aslında önemli bir motivasyon konuşmacısı ve yaşam koçu olan yazar J. K. Rowling, 2008 yılında Harvard Üniversitesi mezuniyet töreninde başarı ve başarısızlık üzerine önemli bir konuşma gerçekleştirdi. 

 

3) Jim Carrey – Maharishi Üniversitesi Konuşması, 2014

Jim Carrey, Maharishi Üniversitesinde, 2014 yılındaki mezuniyet töreninde herkesi şaşkına çeviren bir konuşmaya imza attı. Zekâ ve mizahla harmanlanmış hayatından bahseden ve içinde bulunulan koşulların nasıl değiştirilebileceğine dair verdiği tavsiyelerinde; korku, başarısızlık ve sevdiğimiz şeyleri yapmanın önemi hakkında konuşmakta.

 

4) Sheryl Sandberg – Harvard Business School Konuşması, 2012

Dönemin Facebook Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg, Harvard Business School'un 2012 yılındaki mezuniyet töreninde ilham dolu bir konuşma gerçekleştirdi. Sheryl, kendi deneyimlerinden yola çıkarak yapmış olduğu konuşma boyunca, gözlemlerini ve tavsiyelerini dinleyicilerle paylaştı. Konuşmasını ise şu sözlerle bitirdi: “Yarın belki de Mark Zuckerberg’in bile sahip olamadığı bir şey bulabilirsiniz: Bir Harvard derecesi”

 

5) Bill Gates – Harvard Business School Konuşması, 2007

Microsoft Kurucusu Bill Gates, Harvard Business School'un 2007 senesindeki mezuniyet töreninde, öğrencilere hitap ederek dünyayı değiştirmek, yoksulluğu ortadan kaldırmak ve eşitsizliği çözmek gibi konulara farklı bakış açıları getirdi. Gates, teknolojinin küresel meselelere bir son verme konusundaki rolünü vurgularken, risk almak ve karmaşıklıklardan korkmamak üzerine etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi.

 

6) Elizabeth Gilbert – Deha Üzerine Ted Konuşması, 2009

Uluslararası alanda en çok satanlar listesinde yer alan kitabı “Eat, Pray, Love” ile tanınan Elizabeth Gilbert, 2009 yılında bilgilerini ve yaratıcılığını paylaştığı ilham verici bir TED konuşması gerçekleştirdi. 

 

7) Mark Zuckerberg - Harvard Üniversitesi Konuşması, 2017

Facebook'un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, 2017 senesi mezuniyet töreninde Harvard Üniversitesi'nde, uzun süre unutulmayacak bir konuşma yaptı. Yarıda bıraktığı okulu Harvard'da geçirdiği zamanları ve üniversitenin onu nasıl şekillendirdiğini anlatarak konuşmaya başlayan Zuckerberg, insanın kendini bulmasının öneminden bahsetti.