Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 1-7 Mayıs 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 1-7 Mayıs 2023

1.     Milli Muharip Uçağın Test Pilotu Gökhan Bayramoğlu, KAAN'ı Anlattı 

Bayramoğlu, "Taksi testlerini daha da geliştireceğiz, yüksek sürat taksi testlerinden sonra uçağımızı uçuracağız. KAAN sadece bir uçak değil bir silah, yerli ve milli yazılımlarımızla KAAN'ı donatacağız ve en etkili silah haline getireceğiz." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

2.     Milli Uçaklarla Sıfırdan Hava Kuvveti Kurulabilecek 

Türk savunma sanayisi, bünyesinde geliştirilen temel eğitim uçağı HÜRKUŞ, jet eğitim uçağı HÜRJET ve milli muharip uçak KAAN ile sıfırdan bir hava kuvveti oluşturabilecek ürün çeşitliliğine ulaşacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir: Kara Araçlarında Motorlarımızı Devreye Almayı Sürdürüyoruz 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Kara araçlarında sık sorulan 'Motoru nereden?' sorusunun cevabını oluşturmaya, motorlarımızın bir kısmını devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

4.     TEKNOFEST Paydaşları Gençlerle Buluştu 

Türk savunma sanayiinin önde gelen isimleri, "TEKNOFEST Paydaşları Gençlerle Buluşuyor" etkinliği kapsamında Haliç Kongre Merkezi'nde gençlerle bir araya geldi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5.     Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’den Depremden Etkilenen Bölgelerde Yaralarımızı Saracak İstihdam Projeleri Açıklamaları

Demir, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. 

Büyük bir felaket yaşanmasına rağmen daha güçlü ayağa kalkmak için mücadele edildiğini dile getiren Demir, devletin hemen her kurumuyla bölgede farklı konularda aktif şekilde çalışmalar yürüttüğünü vurguladı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

    

6.     Türk Havacılığının Yeni Uçağı Troy T200 İlk Kez Piste Çıktı

Bursa'da faaliyet gösteren UÇAKSAN, geliştirdiği eğitim ve genel maksat uçağıyla kısa süre önce motor çalıştırma gerçekleştirdi. Motor çalıştırma testlerinin ardından Troy T200 piste çıkıp yer testleri kapsamında ilk kez taksi yaptı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

7.     Türkiye'nin Uzay ve Havacılık Teknolojisi Alanında İlk Meslek Lisesi Açıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzay ve havacılık teknolojisi alanında Türkiye'nin ilk meslek lisesinin Ankara'nın Elmadağ ilçesinde Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla açıldığını bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı