Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 13-19 Kasım 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 13-19 Kasım 2023

1.     İnsansız Deniz Araçlarının "Aklı" İlk Sınavı Geçti

Türk savunma sanayisi, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen insansız deniz araçlarını güvenlik güçlerinin kullanımına sunmaya hazırlanıyor. Muharebe sahasındaki etkinliği ve çeşitliliği son yıllarda artan insansız platformların güvenlik güçlerine kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor. İnsansız hava ve kara araçlarından sonra yakın zamanda insansız deniz araçları da Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılacak. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

2.     Savunma Sanayisi İçin Örnek Bir Eğitim Kurumu Geliyor 

Türk savunma sanayisi sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla eğitim sistemine örnek kurumlar kazandırıyor. Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu çabaların bir örneği olarak hayata geçirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile REPKON Makine ve Kalıp Sanayi ve Ticaret AŞ ve Şile Belediyesi arasında 2021'de imzalanan protokol kapsamında kurulan lise, REPKON yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetine başladı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     GÖKBEY Helikopteri 700 Uçuş Saatini Devirdi, İlk Görevine Yol Alıyor 

Türkiye'nin ilk özgün helikopteri GÖKBEY, zorlu testleri birer birer geride bırakarak ilk görevi için gün sayıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4.     Türk Mühendisi "Uçan Ajanlara" Karşı Yeni Çözümler Geliştirdi

Kolay erişilebilir olması, muharebe sahasında zor fark edilmesi nedeniyle önemli tehdide dönüşebilen ve "uçan ajan" olarak da nitelendirilen dronların engellenmesine yönelik milli çözümlere yenileri eklendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı  

  

5.     SİPER Hava Savunma Sistemi İçin Kabul Testleri Başladı 

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirdiği ilk uzun menzilli hava savunma füze sistemi olan SİPER’in, kabul faaliyetlerine başlanıldı. SİPER sisteminin, 2024 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

6.     Bayraktar TB3 SİHA 7'inci Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı 

Baykar'ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA, ilk defa iniş takımları kapalı uçtuğu 7'inci test uçuşunu başarıyla tamamladı. 

Kaynak: TRT Haber