Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 15-21 Mayıs 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 15-21 Mayıs 2023

1-    Türkiye'nin İlk Jet Motorlu Uçağı HÜRJET de "Annelerin" Elinde Büyüyor

Türkiye'nin ilk jet motorlu uçağı HÜRJET Projesi'nde görev alan "anneler", uçağı çocuklarına gösterdikleri titizlik ve özenle geliştiriyor. 

HÜRJET İtki Sistemleri Entegre Ürün Sorumlusu Şahika Saç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 yıldır Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde (TUSAŞ) çalıştığını, insansız hava aracı, milli muharip uçak projelerinde görev aldığını, 2019 yılından bu yana da mevcut görevini sürdürdüğünü söyledi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

2-    TCG ANADOLU’nun İlk Görevi Belli Oldu 

TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin ilk görevi belli oldu. TCG ANADOLU, 10 Nisan 2023 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmişti.

Envantere girişine müteakiben İstanbul ve İzmir’de halkın ziyaretine açılan TCG ANADOLU, bugün planlı bir tatbikata katılmak üzere İzmir’den ayrılıyor. Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İstanbul ve İzmir’de halkımızın ziyaretine açılan ve yoğun ilgiyle karşılanan iftihar ve gurur abidemiz TCG ANADOLU, planlı bir tatbikata katılmak üzere İzmir’den ayrılıyor.” ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

3-    Türkiye'nin İlk Havacılık ve Uzay Lisesine Özdemir Bayraktar'ın Adı Verildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Ankara'nın Elmadağ ilçesinde yapılan havacılık ve uzay lisesinin açılış törenine katıldı. Ankara Valisi Vasip Şahin ile Bakanlık, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve okul çalışanları da açılışta yer aldı. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'nin ilk havacılık ve uzay lisesinin adının, 'Özdemir Bayraktar Uzay ve Havacılık Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi' olacağını açıkladı. 

Kaynak: hurriyet.com.tr

  

4-    Türk Savunma Sanayisinde Önemli Satın Alma 

HAVELSAN, Türkiye'nin ilk milli silahlı dron sistemi Songar'ı geliştiren ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandıran ASİSGUARD'a ortak oldu. Taraflar arasında bir süredir yürütülen görüşmeler sonunda ASİSGUARD'ın yüzde 49'luk hissesinin HAVELSAN'a devrine ilişkin sözleşme imzalandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

5-    Savunma Sanayii Başkanlığı'nın "Kalfa Programı" İçin Başvurular Başladı 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) bünyesindeki Savunma Sanayii Akademinin, üniversitelerin mühendislik ve temel bilimlerinden mezun olan gençlere yönelik olarak "Kalfa Programı"na başvurular başladı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6-    TSK’ya AKSUNGUR SİHA Teslimatı 

TUSAŞ, AKSUNGUR SİHA teslimatlarına devam ediyor. 2 adet AKSUNGUR SİHA daha Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilerek envantere girdi. 

Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

 

7-    Türkiye, 18 Savunma Sanayi Firması ile Uluslararası Fuara Katılacak

SSB'den yapılan açıklamaya göre; LIMA 2023, 23-27 Mayıs'ta Malezya'nın Langkawi Adası'nda gerçekleştirilecek. Asya Pasifik bölgesinin en geniş çaplı savunma fuarlarından sayılan organizasyonun bu yıl 16'ncısı gerçekleştirilecek ve Türkiye 2'nci kez fuara katılacak. Türkiye, LİMA 2023'e SSB ve Türkiye Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) ve 18 Türk savunma sanayi firması ile katılım sağlayacak. 

Kaynak: Hürriyet

  

8-    Yerli Havacılık Motorları Seri Üretime Hazır 

Devrezli Makina Mikro Türbin Sanayi de hava araçlarını yurt dışı motor bağımlılığından kurtarmak için mikro bazlı jet motor projeleri yürütüyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bu kapsamda 100, 200, 330 nevtonluk motorlar üzerinde çalışan Devrezli Makina, 100 nevtonluk motoru seri üretime hazır hale getirdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı