Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 17-23 Nisan 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 17-23 Nisan 2023

1- TCG Anadolu Gemisi, Sarayburnu Limanı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı!

İçinde, dünyanın ilk silahlı insansız hava aracının da (SİHA) yer aldığı TCG Anadolu, demir attığı Sarayburnu Limanı'nda ziyaretçi akınına uğradı.

Çok sayıda vatandaş, gemiyi gezmek için liman girişinde sıraya girdi. Vatandaşların ilgisi nedeniyle liman girişinde yoğunluk oluştu.Geminin askeri görevlileri tarafından içeri alınan vatandaşlar, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

2- Bayraktar Kızılelma İniş Takımları Kapalı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı 

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre, kuruluş tarafından tamamen öz kaynaklarla milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağının uçuş test kampanyası planlanan doğrultuda devam ediyor.

Bu çerçevede Bayraktar Kızılelma iniş takımları kapalı ilk uçuşunu başarıyla yaptı. Böylece gökyüzündeki testleri devam eden Bayraktar Kızılelma uçuş test kampanyası kapsamında önemli bir aşama daha sona erdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

3- Su Altı Robotları Karadeniz Gazı İçin Durmadan Çalıştı

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen su altı robotları üstlendikleri görevlerle denizlerdeki sondaj faaliyetlerine önemli katkı sağladı.

Karadeniz'deki sondajlar sonunda doğal gaz karaya ulaştırılırken, bu çalışmalarda ülkede geliştirilen birçok teknolojiden yararlanıldı. Armelsan Savunma Teknolojileri, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına sondaj faaliyetleri sırasında su altı robotlarıyla destek verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

4- Kritik Batarya Ekipmanı Yerlileştirildi

Türk teknoloji şirketi, son dönemde artan ihtiyaçlar ve yurt içinden gelen talep üzerine yerli batarya ısıtıcısı geliştirdi. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla bataryaların yüksek performans ve verimlilikle çalışmasına yönelik çabalara yenileri ekleniyor.

Lityum iyon bataryalar düşük sıcaklıklarda performans kaybına uğruyor ve ömür süresi kısalıyor. Ankara merkezli savunma sanayisi ve yüksek teknoloji şirketi Nanografi AŞ, bu sorunu gündemine alarak bir süredir üzerinde çalıştığı batarya ısıtıcısını ürüne dönüştürdü.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

5- Cumhurbaşkanı Erdoğan: Testler Sonrası Hemen Yeni Altay Tankımızın Seri Üretimine Başlayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi'nde düzenlenen Yeni Altay Tankının Testler için TSK'ya Teslimi Programı'nda yaptığı konuşmada, Akyazı'daki programının ardından yol boyunca vatandaşın önünü kestiğini bu nedenle törene biraz geciktiğini söyledi.

Siyasetin böyle bir özelliğinin olduğunu dile getiren Erdoğan, "Eğer selam vermez geçerseniz faturasını ağır ödersiniz. Onun için de biz selam vermek durumunda kaldık. Ama borçlu çıkmadık. Güzel geçti. Bugün Altay tankının bu teslim töreninde de gönüllerin teslim alınması bize ayrı bir güzellik kattı." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı