Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 18-24 Aralık 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 18-24 Aralık 2023

1- Türk Zırhlısı Türk-Macar Dostluğunu Pekiştirecek

Türkiye ile Macaristan arasında var olan iyi ilişkiler savunma sanayisi alanında iki ülke şirketleri tarafından kurulacak ortaklıkla güçlendirilecek. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

 

2- Borsaya Yeni Türk Savunma Şirketi Geliyor

Altınay Savunma Teknolojileri Yönetim Kurulu, yeni yatırımlar, işletme sermayesinin güçlendirilmesi ve global pazarlara açılma gibi amaçlarla sermaye artırımına gitme kararı aldı. 

Sermaye Piyasası Kuruluna yapılan başvuruya göre, sermaye artırımı ve ortakların pay satışından kaynaklanan 58 milyon 823 bin 530 payın halka arzı gerçekleştirilecek. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3- Savaş Uçaklarının Yerli Gözü ASELPOD’da Son Teslimat 

Milli imkanlarla ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Hedefleme Podu, geçtiğimiz yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmişti. ASELSAN, kısa süre içerisinde son seri üretim ASELPOD Hedefleme Podu’nun teslimatını gerçekleştirecek. 

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

4- Bayraktar TB3’ten Test Uçuşunda Yeni Rekor

Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA, 32 saat havada kaldığı 13. test uçuşunu da başarıyla tamamladı. Milli SİHA, 32 saatlik uçuşu sırasında gökyüzünde toplam 5.700 km mesafe katetti.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

5- ASELSAN'ın Yerli Elektroşok Cihazı 15 Ülkede Hayat Kurtarıyor 

ASELSAN'ın, ani kalp durmalarında hastanın elektroşokla hayata döndürülmesini sağlayan otomatik eksternal defibrilatörü (OED), 15 ülkede 9 bin 100 adet, Türkiye'de ise 700 merkezde bin adet olmak üzere başarıyla kullanılıyor. 

Kaynak: defensehere.com