Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 20-26 Kasım 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 20-26 Kasım 2023

1- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Savunma Sanayii Projeleri 90 Milyar Doların Üzerine Çıktı 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, savunma sanayiinde Türkiye'nin öncü ülke olmaya devam ettiğini söyledi. Yılmaz, "Savunma sanayii projelerimiz 16 kat arttı ve 90 milyar doların üzerine çıktı" dedi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

2- KARAOK Tanksavar Füzesi Sessizliğini İddialı Şekilde Bozdu

Roketsan, KARAOK Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi’nin atış görüntülerini paylaştı. Atış testleri sırasında KARAOK, farklı hedefleri farklı atış modlarında vurmayı başardı. KARAOK Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi’nin geliştirme faaliyetleri, bir süredir devam ediyor. Roketsan’ın en kısa menzilli tanksavar füzesi olan KARAOK, omuzdan atıldığı için geliştirilmesi en zor tanksavar füzeleri arasında yer alıyor. ABD üretimi Javelin, KARAOK’un rakibi konumunda yer alıyor. 

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

3- Milli Teknolojinin İlk Kullanıcısı Deniz Kuvvetlerinin Tek Kadın Pilotu Oldu

Helikopterlerin gemilere güvenle iniş yapmasını sağlayan ve Türk savunma sanayisindeki kabiliyetler kullanılarak yerlileştirilen Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI'nın kabul testleri tamamlandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4- Aselsan'ın Havadaki Keskin Gözleri Türkiye'ye Kazandırıyor 

ASELSAN tarafından ambargolara yanıt olarak geliştirilen elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemleri hem operasyon sahasında hem de yüksek katma değerli ihracatla ülkeye katkı sağlıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5- Milli Savaş Uçağı KAAN'ın İlk Uçuşu İçin Geri Sayım

Milli muharip uçak KAAN’ın ilk uçuşunun 27 Aralık’ta gerçekleştirmesi planlanıyor. Takvimlendirmeye göre, yerli motor 2028’de hazır olacak, 2032’ten itibaren de KAAN’ın envantere girmesi bekleniyor. 

Kaynak: TRT Haber