Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 21-27 Ağustos 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 21-27 Ağustos 2023

1.     Savunma Sanayii Başkanı Görgün'den TEKNOFEST Ankara'ya Davet

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Görgün, 30 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali için vatandaşlara davette bulundu. Görgün, davetinde "TEKNOFEST kapsamında gerçekleşen yarışmalardan, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını hedefliyor ve bunlardan uzun vadede projelerimizde, çalışmalarımızda faydalanmak istiyoruz. Sizleri de bu heyecana ortak olmak için 30 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde Ankara Etimesgut Havalimanı'nda gerçekleştireceğimiz TEKNOFEST Ankara'ya davet ediyorum. TEKNOFEST'te görüşmek üzere" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: hürriyet.com.tr

  

2.     Türk Savunma Sanayiinden 2 Yeni İHA Sistemi  

Türk savunma sanayii bünyesinde geliştirilen insansız hava araçlarına, sınıflarında iddialı 2 yeni sistem ekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

3.     ASELSAN Sipariş Defterini Dolduruyor

ABD merkezli dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi kabul edilen "Defense News Top 100"de 2012 yılında 74. sırada yer alan ASELSAN, 2022 yılı verileriyle 47. sıraya kadar tırmandı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

4.     Siper Ürün-2 Sisteminin İlk Atışlı Testi Başarıyla Gerçekleştirildi 

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, SSB tarafından Türkiye'nin uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan proje kapsamında SİPER Ürün-2 Sisteminin ilk atışlı testinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

5.     ASELSAN’a Firma Bazında En Yüksek Sipariş BMC’den 

ASELSAN’ın elindeki bakiye siparişlerde en büyük pay Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına ait. Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için birçok proje yürüten Başkanlık, ASELSAN’ın elindeki siparişlerde yüzde 49.9’luk paya sahip bulunuyor. ASELSAN’ın en iyi ikinci müşterisi ise BMC. Şirketin bakiye siparişlerinde BMC’nin payı yüzde 16.7’ye karşılık geliyor. Yurt dışı kaynaklı siparişlerin payı yüzde 12.6, Türk Havacılık Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) payı yüzde 10.9, Milli Savunma Bakanlığının payı yüzde 3.6, ASFAT, STM ve Roketsan’ın payı yüzde 6.3 düzeyinde bulunuyor.

Kaynak: savunmasanayist.com