Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 22-28 Mayıs 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 22-28 Mayıs 2023

1-    Türk Savunma Sanayii Ürünleri Malezya'da Görücüye Çıktı

Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı, 18 Türk savunma sanayisi firmasının katılımıyla başladı. Malezya güvenlik güçleri için çeşitli çözümler sunan Türk firmaları, bölgede yeni sorumluluklar üstlenmeyi hedefliyor. 

Kaynak: Sabah

  

2-    Türkiye'nin Milli Kanatları İhracata Uçuyor 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 6 ülkeye ANKA, 2 ülkeye AKSUNGUR, 3 ülkeye ATAK helikopteri, 2 ülkeye HÜRKUŞ, 1 ülkeye ŞİMŞEK satışı gerçekleştirdi, teslimatlardan bir kısmı tamamlandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3-    ANKA'dan 100 Milyon Dolarlık İhracat Başarısı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Malezya'ya yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında 3 ANKA sistemi ihraç edecek.

Türk savunma sanayisi şirketi TUSAŞ, Asya-Pasifik Bölgesi'nin en geniş çaplı savunma fuarlarından olan Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda (LIMA 2023) yeni bir ihracat başarısına imza attı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4-    "Mavi vatan"ın Muhafızı Yerli Motorla Denize İndi

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk ULAQ silahlı insansız deniz aracı (SİDA), yerli motorlarla deniz testlerine başladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5-    Türk Savunma Sanayisine Afrika'da Sınır Güvenliği Görevi

Türk savunma sanayisi ürünleriyle Afrika'da bir ülke ile sınır ve iç güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yaklaşık 36,5 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6-    HAVELSAN, Malezya'da Kara ve Havadan Sonra Denizden İhracat Çıkaracak 

Zırhlı kara aracı ve paraşüt simülatörleriyle Malezya'da ihracat başarıları yakalayan HAVELSAN, bunlara ADVENT Savaş Yönetim Sistemi'ni eklemeyi hedefliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

7-    FNSS ZAHA’ları Teslim Etti GZPT Modernizasyonuna Başladı

“ZAHA Araçları Teslim ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi İmza Programı” T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir’in teşrifleriyle, 26 Mayıs Cuma günü, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) Gölbaşı tesisinde gerçekleştirildi.  

Kaynak: savunmasanayist.com

  

8-    Türkiye'nin Milli Savaş Makinaları... İsmail Demir ve Çalışma Ekibi CNN TÜRK'te Anlattı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, çalışma ekibi ile birlikte CNN TÜRK canlı yayınında merak edilen soruları yanıtladı. Türkiye’nin yerli balistik füzesi TAYFUN hakkında bilgi veren İsmail Demir, "Önceden Sinop'tan atıyorduk, ülkemizin sınırlarını aşma durumu olduğu için artık Rize'den atıyoruz. Burada ana fonksiyon caydırıcı bir unsur olması" dedi. ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de "TAYFUN'un menzilinden çok odaklandığımız şey vuruş etkisi. TAYFUN noktasal hedef vurma özelliğine sahip. Sistemin tümü yerli ve milli üretim" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: CNN Türk