Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 22-28 Ocak 2024

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 22-28 Ocak 2024

1- Türk Savunma Sanayisinde Hedefler "Dünya Devi" Olmaktan Geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen "savunma sanayisinin liderlik okulu" SAHA MBA'in 5. döneminde "üst düzey bürokrat ve sektör liderleri" eğitiminde ilk dersi verdi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, "Dünyada ilk 10'a giren şirketlere KOBİ'lerimizin iş yapabilmesinin önemli bir aşama olacağını değerlendiriyorum. Bu yönde de çalışıyoruz." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

2- BARKAN Kar, Çamur Dinlemedi 1000 Kilometreyi Devirdi 

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı BARKAN, kar ve çamurlu sahalarda, zorlu coğrafyalarda 1000 kilometreyi geride bıraktı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3- Türk Sanayisinde Büyük Ölçekli 3D Metal Yazıcı Üretim Hamlesi

Türk sanayisi, dünyada sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu, savunma, otomotiv ve biyomedikal gibi alanlarda kullanılan, ihracat kısıtlamalarına tabi büyük ölçekli 3D metal yazıcı üretim teknolojisini ülkeye kazandırmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4- Milli Bataryalar Sivil Havacılık Görevine Hazırlanıyor

Türkiye'nin en büyük batarya üreticisi ASPİLSAN Enerji, askeri alanda üstlendiği sorumluluklarla geliştirdiği yetenekleri sivil alanlara taşıyor. ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil sektörlerle yaptıkları anlaşmalardan birini Turkcell ile hayata geçirdiklerini söyledi. Özdemir, ortaya çıkan telekomünikasyon bataryasının Türkiye'de önemli aşama kaydettiğini ve bataryalarının şebekenin pek çok yerinde kullanıldığını bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5- CANiK'in Yeni Tabancası Hollywood Filmlerinde De Kullanılacak

CANiK'in yeni özel tasarım silahı TTI Combat, Hollywood'un önde gelen filmlerinde oyuncuların da tercihi olarak vizyona çıkacak. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6- Milli Çipte Kritik Eşik Dönülüyor

Elektronik cihazları kontrol etmek için tasarlanıp üretilen milli mikrodenetleyici çip ÇENTİK, yurt içinde ve dışında yüksek adetlerde üretilip kullanıma sunulmaya başlıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı