Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 24-30 Temmuz 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 24-30 Temmuz 2023

1.     Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hayali Dahi Kurulamayan Nice Savunma Ürününe İmza Attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı 'na ilginin yüksek olduğunu dile getirdi. "21 sene önce hayali dahi kurulamayan nice savunma ürününe imza attık." diyen Erdoğan, "Kendi alanında çığır açan, sektöre yön veren, ileri teknolojiye sahip yeni ürünlerle tüm dünyanın huzuruna çıkacağız." ifadelerini kullandı. Savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye hedefine ulaşıncaya kadar durmadan çalışacaklarını dile getiren Erdoğan, sene sonunda 6 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV

  

2.     IDEF'23 Kapılarını Açtı

Savunma ve güvenlik alanlarında önemli bir tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu haline gelen IDEF, bu yıl 16'ncı kez kapılarını açtı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım AŞ organizatörlüğünde gerçekleştirilen fuar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenleniyor. 

Kaynak: TRT Haber

  

3.     Dolanan Mühimmatlı Türk Zırhlısı Geliyor

Nurol Makina, NMS 4X4 Hafif Zırhlı Aracı ilk kez IDEF 2023'te sergiledi. Ağırlığı 8-10 ton olan araca 30 milimetre silah ve yerli olarak geliştirilen dolanan mühimmat entegre edildi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4.     Hava savunmada ASELSAN İmzası 

ASELSAN tarafından geliştirilen GÜRZ Hibrit Hava Savunma Sistemi, GÖKSUR Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, GÖKDEMİR Füze Fırlatma Sistemi ve GÖKBERK Mobil Lazer Silah Sistemi, Türkiye'nin hava savunmasına güç katacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5.     CW Enerji, Türk Savunma Sanayisine Güneşten Güç Katacak 

Güneş enerjisi sistemleri sektörünün önde gelen firmalarından CW Enerji, uzun süredir yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucu savunma sanayisine yönelik güneş enerjisi çözümleri geliştirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6.     Selçuk Bayraktar: Dünyada Türk Savunma Sanayii Artık Büyük Bir Marka

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, İstanbul'daki Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nı ziyaret etti. Yerli ve milli markalarımızın yer aldığı stantları gezen Bayraktar, savunma sanayinin dünyada artık bir marka olduğunu söyledi. 

Kaynak: TRT Haber

    

7.     Askerin Tüfeği Uzaktan Komutalı Silaha Dönüşecek

TRIYOSYS markasıyla, başta savunma sanayisi olmak üzere, ticari sistemler için özgün ürünler tasarlayan ve üreten PROMEC, 16'ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2023) güvenlik güçlerinin yüksek riskli bölgelerde güvenli şekilde görev yapması amacıyla geliştirilen PROMAVZER ürünüyle dikkati çekti. PROMEC Genel Müdürü Yusuf Eldoğan, AA muhabirine, PROMAVZER'in hafif, seri, mobil, uzaktan komutalı silah sistemi olarak geliştirildiğini söyledi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

8.     Yerli Motorlu İlk Zırhlı Araçlar Teslimata Hazırlanıyor

Türk savunma sanayisinin kara aracı üreticilerinden BMC, geliştirdiği ve ürettiği platformları, araçlara ilişkin güncel gelişmeleri 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'23) sergiledi. Fuarda, Çok Amaçlı Zırhlı Araç VURAN 4x4, BMC Power tarafından üretilen 400 beygir gücündeki TUNA motoruyla yerini aldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

9.     Mini İHA'lar Her Koşulda Tam Performansla Uçacak 

Mini İHA üreticisi Zyrone Dynamics ve ileri malzeme teknolojileri üreticisi Ahlatcı Holding bünyesindeki Nanografi, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'23) ürün ve kabiliyetlerini sergiledi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2 firma, mini İHA'ların görev süresine olumlu katkı sağlayacak iş birliğine imza attı.  

Kaynak: Anadolu Ajansı