Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 25 Aralık 2023 - 1 Ocak 2024

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 25 Aralık 2023 - 1 Ocak 2024

1-ANKA III İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi 

TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, özgün olarak yerli imkanlarla geliştirilen ANKA III projesinde önemli bir kilometre taşı daha geride kaldı. Türkiye'nin ilk dikey kuyruksuz turbofan motorlu insansız hava aracı (İHA) olan ANKA III, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

2-Türk Savunma Sanayisi 2023'te İlklere İmza Attı

Ağır sınıf taarruz helikopteri ATAK-2, insansız savaş uçağı ANKA-3, insansız hava aracı Bayraktar TB3 ve jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET'in ilk uçuşları gerçekleştirildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3-Türk Savunma Sanayisi 2024'te Hız Kesmeyecek 

Türk savunma sanayisi, 2024 yılında bir süredir üzerinde çalıştığı platform ve ekipmanları ilk kez güvenlik güçlerinin kullanımına sunacak, geliştirme çalışmalarında da önemli kilometre taşlarına ulaşılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4-Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gözcülerine BAHA Eklendi 

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen ve ihracat başarılarına ulaşan bulutaltı insansız hava aracı BAHA, Türkiye'de de ilk kez envantere girdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5-ASELSAN 2023'te Birçok İlke İmza Attı

ASELSAN'ın yürüttüğü çalışmalarda geliştirilen çok sayıda yüksek teknolojiye dayalı ürün ve sistem bu yıl ilk kez güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6-ASELSAN’dan ASELFLIR-400 İçin İlk Teslimat

ASELSAN, hava ve kara platformlarının gözü olacak ASELFLIR-400 Elektro-Optik Keşif, Hedefleme ve Gözetleme Sistemi’nin ilk teslimatını gerçekleştirdi.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com