Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 27 Kasım-3 Aralık 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 27 Kasım-3 Aralık 2023

1.     Türkiye'nin Savunma Sanayisindeki Başarısının Sırrı

TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı Hulusi Akar ve beraberindeki komisyon üyelerini ziyaretlerinde SSB Başkanı Haluk Görgün karşıladı. Görgün, komisyon üyelerine Türk savunma sanayi ürünlerinin yer aldığı sergiyi gezdirdi, projeler hakkında bilgi verdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

2.     Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını "Akıllı Bariyer" Koruyacak

Elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte bu alandaki teknolojik çözümlere yenileri ekleniyor. Gürsoy Grup bünyesinde faaliyet gösteren teknoloji şirketi Exepix de "Pilstop" markasıyla bu alana yönelik çözümler sunuyor. Elektrikli araç şarj teknolojileri geliştiren ve şarj istasyonu hizmeti veren Pilstop, bu kez araç sürücülerinin şarj istasyonlarında yaşadığı sorunları gündemine aldı. Elektrikli araçların şarj istasyonlarını koruma hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında akıllı bariyer sistemi SafeStop geliştirildi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında Savunma Sanayi Firmaları Sergi Açtı

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında, "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" kapsamında savunma sanayi firmalarınca mayın harbi silah ve sistemleri sergisi açıldı. Sergide, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Sefine Tersanesi'nde üretilen insansız su üstü aracı "MARLIN"ın prototipi de yer aldı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4.     Güçlü Tedarik Stratejisi Türk Zırhlılarının Yolunu Açıyor 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk zırhlı kara aracı üreticisi Nurol Makina'nın geliştirdiği platformlar 20'den fazla ülkede kullanılıyor. NATO üyesi 2 ülke tarafından da tercih edilen araçların yeni ülkelerin kullanımına sunulmasına yönelik görüşmeler devam ediyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5.     Milli Hava Platformlarını Türk Mühendisleri Donatıyor

Türk mühendislerinin tasarım ve üretim yetenekleriyle ortaya çıkarılan yüksek kalitedeki ürün ve alt sistemler milli helikopter ve uçak projelerinde birer birer yerini alıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6.     Savunma ve Havacılık Sanayisinden Yeni İhracat Rekoru

Türk savunma ve havacılık sanayisinin son yıllarda gösterdiği gelişim, birçok alanda ortaya konulan platform, sistem ve yeteneklerin yurt dışı pazarlarda ilgi görmesini sağlıyor. Bu durum sektörün ihracat performansının son yıllarda istikrarlı şekilde artırmasına katkı veriyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı