Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 30 Ekim-5 Kasım 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 30 Ekim-5 Kasım 2023

1.     Bakan Kacır: Türk Savunma Sanayii Altın Çağını Yaşıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Türlü engellemelere maruz kalmış Türk savunma sanayii, bugün altın çağını yaşıyor. Artık İHA’larıyla, SİHA’larıyla dünyada 1 numara olan bir Türkiye’nin ayak seslerini duyuyoruz." 

Kaynak: TRT Haber

  

2.     İnsansız Araçları Milli Yazılımlar Konuşturuyor 

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen yazılım çözümleri BOĞAÇ ve SALVO gibi insansız araç çözümlerinin etkin ve güvenli şekilde görev yapmasına katkı sunuyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     Bayraktar TB3’ten Üçüncü Uçuş: 5 Saat 

Bayraktar TB3, üçüncü uçuşunu gerçekleştirdi. İnsansız hava aracı, 130km/sa hıza ulaşan lodos fırtınasına rağmen 5 saat boyunca havada kaldı. 

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

4.     Türk Havacılık Şirketinden Bölgesel Yolcu Uçağı Projesi 

UÇAKSAN, 19 kişilik kapasiteye sahip, yangın söndürme, kargo ve askeri taşımacılık gibi rolleri de üstlenebilecek uçak tasarımına imza attı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5.     Türk Zırhlı Aracının Macaristan Üretimi İçin İmzalar Atıldı 

Nurol Makina ile Raba, 4X4 taktik tekerlekli araç üretimi için "Gidran" isimli bir ortak girişim kuracak ve Györ'de bulunan tesiste üretim yapılacak. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6.     Türk Savaş Gemileri "Görünmeyen Tehditlere" Karşı Emin Ellerde

Türkiye'nin "tam bağımsız savunma sanayisi" hedefine katkı sağlayan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, kritik sistemlerdeki millileştirme çalışmalarını sürdürüyor. Türk savaş gemileri "görünmeyen tehdit" olarak nitelendirilen kimyasal, biyolojik ve nükleer (KBRN) risklere karşı milli sistemlerle korunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı