Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 6-12 Kasım 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 6-12 Kasım 2023

1.     Savunma Sanayii Akademi Tarafından “Akademi Eğitmenleri Günü” Düzenlendi   

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Savunma Sanayii Akademi tarafından, savunma sanayiinin gelişimi için düzenlenen eğitimlerde görev alan eğitmenlerin bir araya getirildiği Akademi Eğitmenleri Günü'nün ilki Savunma Sanayii Başkanlığı ev sahipliğinde Nuri Demirağ Salonu'nda gerçekleştirildi.

  

2.     Paranın Olduğu Yerde Siber Mücadele Büyüyor

Siber güvenlik alanında ülkeye önemli altyapılar kazandıran, pek çok kuruluşun siber güvenliğine katkı sağlayan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, bu alandaki gelişmeleri ve güncel tehditleri de yakından takip ediyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internetin gündelik hayatta doldurulamaz bir yere sahip olduğu bu dönemde, kullanım ve erişim kolaylığı sağlayacak, zamandan tasarruf ettirecek çözümlerin birçoğu için internetten faydalanıldığını söyledi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     Türkiye'nin Yeni Zırhlı Aracı Pars X Ortaya Çıktı

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında 300'üncü aracın teslimatı dolayısıyla düzenlenen törende, Türk savunma sanayisinin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS'nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve sır gibi saklanan 8X8 taktik tekerlekli zırhlı araç, PARS X 8X8 isimlendirmesiyle ilk kez görüntülendi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

4.     Türk Silahlı Kuvvetleri 300'üncü Tank Avcısına Kavuştu 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara unsurlarının ateş gücünü artıran yeni nesil tank avcılarında 300'üncü teslimat gerçekleştirildi. Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında 300'üncü aracın teslimatı dolayısıyla FNSS tesislerinde tören düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, törende, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını günümüzün teknolojik yeniliklerine göre karşılamak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

    

5.     Türk Savunma Sanayii İnsansız Sistemlerde İlke İmza Attı 

İnsansız otonom kara aracı BARKAN'ı güvenlik güçlerinin kullanımına sunan HAVELSAN, araca yeni yetenekler kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yıl içerisinde ROKETSAN'a ait güdümlenebilir mini füze METE ile BARKAN 1 aracından atış gerçekleştirilirken bu kez BARKAN 2'den ilk kez kamikaze mühimmat atışı yapıldı. BARKAN, "kamikaze insansız hava aracı (İHA)" olarak da nitelendirilen dolanan mühimmat entegrasyonu ile sınıfında ilk olma özelliğini kazandı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

   

6.     ASELSAN’dan TSK’ya DORUK-2 Teslimatı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uzun süredir kullanılan DORUK Elektro-Optik Sensör Sistemi’nin yeni versiyonu geliştirildi. DORUK-2’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik ilk teslimatlarının, kısa süre önce gerçekleştirildiği açıklandı.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com