Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 7-13 Ağustos 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 7-13 Ağustos 2023

1-    Savunma Sanayii Başkanlığı Duyurdu! Sonda Roketi İğneada’dan Başarıyla Fırlatıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı, uzaya erişim çalışmaları kapsamında ileri mühendislik teknolojileriyle geliştirilen sonda roketinin İğneada'dan fırlatıldığını duyurdu. Savunma Sanayii Başkanı Görgün, "Yerli ve milli roket teknolojilerimizde çok önemli bir eşiği daha aştık" açıklamasını yaptı.

Kaynak: hurriyet.com.tr

 

2-    Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Görgün, Fatih Dökümhanesinde İncelemede Bulundu 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde İstanbul'un fethinde kullanılan top ve güllelerin döküldüğü Fatih Dökümhanesinde incelemede bulundu. Kırklareli Valiliğinden yapılan açıklamada, alanı gezen Görgün'ün, Vali Birol Ekici'den bilgi aldığı belirtildi.

Kaynak: haberturk.com

 

3-    Defense News Top 100 For 2023 Açıklandı: 4 Türk Şirketi Listede 

Defense News Top 100 For 2023 Listesi açıklandı. Dünyanın en büyük 100 savunma ve havacılık sanayii şirketi içerisinde bu yıl 4 Türk firması ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ve ASFAT yer aldı. 

Kaynak: savunmasanayist.com

 

4-    İHA'ları uçurup ihracat başarısı yakaladı 

İnsansız hava araçlarının yüksek hassasiyetle kontrolüne imkan sağlayan Mobil Yer Kontrol İstasyonu, Avrupa ve Asya ülkelerine ihraç edildi. Mentor Bilişim, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde insansız hava aracı ve alt sistemlerinin AR-GE ve üretim süreçlerini gerçekleştiriyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5-    Roketsan ile STM’den ATMACA Sözleşmesi: 11 Platform 

Roketsan ile STM arasında imzalanan sözleşme kapsamında 11 platforma, ATMACA Gemisavar Füzesi entegrasyonu gerçekleştirilecek. 

Kaynak: savunmasanayist.com

 

6-    Testleri Devam Eden Yeni ALTAY Tankı’nda Son Durum 

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, Yeni ALTAY Tankı, ALTUĞ 8X8 ve Yeni Nesil FIRTINA Obüsü projelerinin güncel durumuna ilişkin bilgi verdi. Yeni ALTAY Tankı‘nı birkaç ay önce düzenlenen törenle testler için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiklerini belirten Karaaslan, tankta eskisine göre bir dizi yenilikler ve geliştirmeler söz konusu olduğunu bildirdi. 

Kaynak: savunmasanayist.com