Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 9-15 Ekim 2023

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 9-15 Ekim 2023

1- Milli Deniz Topu'nun İlk Teslimatı Yapıldı

Deniz platformlarının ana silahları arasında yer alan 76/62 milimetre Milli Deniz Topu'nun ilk teslimatı Açık Deniz Karakol Gemisi için yapıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

2- SİHA’lara Özel Hava Hava Füzeleri Geliyor

Türkiye, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) aracı platformlarına havadan havaya füze entegre etmeye hazırlanıyor. Bu amaçla, yeni hava hava füzeleri geliştiriliyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

3- Türk Savunma Sanayisinin İhracattaki Yeni Silahı

Orta kalibre top ve bunların uzaktan komutalı silah sistemlerini üretme yeteneği kazanan Türk savunma sanayisi, değişen tehditlerle bu ürünlere artan ilgiyi global pazarda ihracat başarılarına dönüştürmeyi hedefliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4- STM GEMED Projesi’nde Kabul Testlerini Tamamladı 

Türk savaş gemilerinin analiz, tedarik, sistem ve taktik geliştirme yeteneğine güç katacak, Gemi Muharebe ve Etkinlik Değerlendirme Modeli (GEMED) Projesi’nin kabul testleri tamamlandı. Türk Deniz Kuvvetleri’nin harbe hazırlık seviyesini artıracak GEMED Projesi ile muharebe senaryolarının analizi, sahadan önce bilgisayar ortamında simülasyon teknikleriyle yapılabilecek.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  

5- Türkiye Savunma Ürünleriyle Küresel Ligde 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türk savunma sanayisi ürünlerinin ihraç edildiği ülke sayısının 170'e, ihraç edilen ürün çeşidinin yaklaşık 230'a çıktığına işaret ederek, "Türk savunma sanayisi ürünleri küresel ligde ön planda yer almaya başlamıştır." Dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6- Elektronik Harpte Türkiye'nin Eli Milli Teknolojilerle Güçleniyor 

Türk savunma sanayisi, her ülkenin mahremi kalması gereken elektronik harp alanında yürütülen çalışmalarla silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu altyapıları ve özgün sistemleri geliştirerek, kritik teknolojileri ülkeye kazandırıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı