Haftanın Yıldızı: AKINCI ZMA

Haftanın Yıldızı: AKINCI ZMA

AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı (AKINCI ZMA); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 15-19 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır. AKINCI ZMA’lar farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. AKINCI ZMA; ZMA sınıfındaki bütün araçlar ile %90 oranında ortak alt sistem ve yedek parça olanağına sahip, ZMA-15’in gelişmiş bir versiyonudur.

ZMA-15 ile AKINCI ZMA arasındaki temel farklar; öncelikle uzatılmış gövde (6 yol tekerli), güçlendirilmiş hız azaltanlar, zırh altında daha fazla iç hacim ve daha fazla yük taşıma kapasitesi olarak sıralanabilir. AKINCI ZMA; 90/105 mm kule veya 120 mm havan sistemleri gibi daha ağır teçhizat sistemleri ile bunlara ait mühimmatları taşıma imkânı sağlarken, tıpkı ZMA-15 gibi, hareket kabiliyeti ve zırh korumasından da ödün vermez.

AKINCI ZMA’lar, paletli, orta sınıf, düşük siluetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur.

Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

Kaynak: https://www.fnss.com.tr/tr/urunler/akinci-zma-zirhli-muharebe-araci