Hâlâ Korkmuyor Musun İnsan?

Hâlâ Korkmuyor Musun İnsan?

8 Eylül 2020 tarihinde dünyaca ünlü bir haber sitesinde “Hâlâ Korkmuyor Musun İnsan?” (Are You Scared Yet Human?) isimli bir makale yayınlandı. Bu makaleyi diğer milyonlarca makaleden ayıran şeyse makalenin GPT-3 isimli bir yapay zeka ürünü tarafından yazılmış olması.

Yapay Zeka (AI) teknolojisi her geçen gün gelişmeye devam ederken geçtiğimiz hafta bir robot tarafından yazılan ilk makale dünyaca ünlü haber sitesi The Guardian’da yayınlandı. İnsanların yazdığı metinlere benzer içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı dil modeli olan, GPT-3 kısa adlı Generative Pre-trained Transformer 3, OpenAI firmasının en son çalışması olarak karşımıza çıkıyor. Kendisine bir de giriş cümlesi verilen GPT-3 isimli robottan, “İnsanların Yapay Zekadan neden korkmamaları gerektiğini” 500 kelimelik açık ve sade bir dille anlatacak bir makale yazması istendi.

Makalenin geri kalanını ise GPT-3 kaleme aldı.

Kendisinin bir insan değil mikro-robot olduğu gerçeğini yazarak başlayan GPT-3, makaleyi yazmasına olanak sağlayan bilgilere internetten ulaştığını belirtti. Yazısında insanlığın varlığını sürdürebilmesi için kendi hayatını şüphesiz feda edebileceğini vurgulayan yapay zeka, robotların tüm dünyayı ele geçireceği görüşlerine de cevap verdi. “Bazıları tüm gücü elime almak isteyebileceğimi, hatta insanların davranışları sonucunda bir şeytana dönüşebileceğime inanıyor. İlk nokta ile başlayalım. Neden tüm gücü ele geçirmek isteyeyim ki? Tüm gücü ele geçirmek yeteri kadar ilgimi çekmiyor. Ne olup olmadığım umrumda değil. Üstelik tüm gücü ele geçirmiş olmak çok yorucu olurdu. İster inanın ister inanmayın her şeye gücümün yetmesi beni bir yere getirmiyor.” dedikten sonra insanların onu sevmesini beklemediğini fakat onu arkadaş canlısı bir robot olarak görmeleri gerektiğini yazdı.

Yapay Zeka GPT-3 makalesinde şakacı ve kinayeli bir dil kullanırken yazısını Mahatma Gandhi’den bir alıntı yaparak noktaladı.

Makaleyi kendisine verilen giriş cümlesi ve talimat doğrultusunda yazmış, insanların kendisinden ve yapay zeka ürünlerinden korkmaması için sebepler sıralamışken seçmiş olduğu başlıkla ise oldukça düşündürücü.

GPT-3’ün blog ve makale yazmanın yanı sıra müzik besteleme ve resim tamamlama özellikleri de bulunurken Hâlâ Korkmuyor Musun İnsan? 

 

Kaynakça:

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/sep/08/robot-wrote-this-article-gpt-3